Poradnik pacjentki Zdrowie

Leki bez recepty – bezpieczeństwo stosowania

Leki bez recepty cieszą się coraz większą popularnością. Niektóre osoby traktują je jako swego rodzaju cukierki. Czy środki sprzedawane bez recepty rzeczywiście są bezpieczne dla zdrowia?

Leki bez recepty cieszą się coraz większą popularnością. Niektóre osoby traktują je jako swego rodzaju cukierki. Czy środki sprzedawane bez recepty rzeczywiście są bezpieczne dla zdrowia?

Suplementy diety

Wiele osób utożsamia suplementy diety z lekami. Choć te środki są produkowane przez firmy farmaceutyczne, można wprowadzić je na rynek bez zgody Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zanim lek zostanie wprowadzony do obrotu, musi przejść szereg testów. Czasem procedura rejestracji trwa 2 lata. W przypadku suplementów diety sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tego typu preparaty nie są poddawane szeregowi badań. Polskie prawo traktuje je podobnie jak środki spożywcze, toteż muszą one uzyskać akceptację Głównego Inspektora Sanitarnego. Zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie niedoborów w organizmie.

Przyjmowanie witamin

Wiele osób na własną rękę przyjmuje witaminy, tymczasem tego typu suplementację należy skonsultować z lekarzem. Witaminy rozpuszczalne w wodzie tj. kwas askorbinowy i witaminy z grupy B nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Ich nadmiar zostanie wydalony wraz z moczem. Problem pojawia się w sytuacji, gdy przedawkujemy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), ponieważ wykazują one tendencję do kumulacji w tkance tłuszczowej. Suplementy diety często zawierają tokoferol (witaminę E), która rozszerza naczynia krwionośne i tym zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Choć suplementy diety są dostępne bez recepty, nie należy ich przyjmować na własną rękę, jeśli jesteśmy w ciąży, karmimy piersią lub zmagamy się z chorobą przewlekłą.

Leki innowacyjne a generyki

Rynek farmaceutyczny oferuje dwa rodzaje leków: leki oryginalne (innowacyjne) i odtwórcze (generyki). Firma, która opracowała nowy medykament, musi udokumentować jego skuteczność i potwierdzić bezpieczeństwo stosowania. Producenci generyków składają identyczne deklaracje. Wprawdzie ich preparaty bazują na tych samych substancjach aktywnych, ale często zawierają inne substancje pomocnicze. Zdarza się, iż firmy tną koszty, dodając tańsze barwniki, które mogą powodować alergie.

Lek dostępny na receptę i bez recepty

W aptekach można spotkać leki, które mają tę samą nazwę i bazują na tej samej substancji aktywnej. Jedne z nich dostępne bez recepty, podczas gdy drugie wymagają przedłożenia tego dokumentu. Bez recepty można kupić lek w jego najmniejszej dawce lub w ograniczonej ilości. To rozwiązanie ma zapewnić komfort alergikom, u których nagle pojawiają się niepożądane objawy. W związku z tym, iż chory nie zawsze może skorzystać z porady lekarza, zakup kilku tabletek łagodzących symptomy uczulenia, pozwala mu normalnie funkcjonować.

Do wyrobów farmaceutycznych należy podchodzić z dużą ostrożnością. Produkty dostępne bez recepty nie są obojętne dla zdrowia. Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może zakończyć się wizytą u lekarza.

Komentarze

filodendron 2

6 lat temu

Generyki czasem w dziaalniu różnią sie mocno od leków oryginalnych. Osobiscie wolę leki oryginalne, nie mam zaufania do generyków bo niekiedy moga powodowac reakcje alergiczne, które ostatnio miewam.

Zostaw komentarz