Babskie sprawy Styl życia

Mężczyzna w drogerii

Jeszcze do niedawna mężczyźni niechętnie sięgali po kosmetyki. Traktowali je jako ujmę na honorze. Od pewnego czasu panowie przywiązują dużą wagę do wyglądu.

Jeszcze do niedawna mężczyźni niechętnie sięgali po kosmetyki. Traktowali je jako ujmę na honorze. Od pewnego czasu panowie przywiązują dużą wagę do wyglądu

Dotychczas panie były poddawane dyktatowi piękna. Media lansowały obraz kobiety o nienagannej aparycji. Przekaz płynący z gazet, telewizji i internetu wpędził panie w kompleksy. Wiele wskazuje na to, iż kult młodości swoim zasięgiem objął też mężczyzn.

Kosmetyczne nawyki ojców

Nasi ojcowie ograniczali się do kilku, niezbędnych kosmetyków i akcesoriów. Używali mydła, pasty do zębów, kremu do golenia, wody kolońskiej i żyletek. Kręcili nosem na drogeryjne nowości. Jeszcze do niedawna mężczyźni wychodzili z założenia, że rozbudowana pielęgnacja twarzy i ciała jest domeną kobiet. Co w minionych latach zmieniło się w świadomości panów?

Kult młodości

Media, wspierane przez koncerny farmaceutyczne, prowadzą szeroko zakrojoną kampanię, której głównym bohaterem jest zadbany mężczyzna odnoszący spektakularne sukcesy. Psychologowie, zatrudniani przez firmy PR-owskie, wybrali skuteczne narzędzie. Większość panów nie jest zainteresowana udziałem w wyborach mistera. Mężczyźni chętnie rywalizują ze sobą na polu zawodowym.

Zadbany mężczyzn człowiekiem sukcesu

Panowie marzą o awansie zawodowym. Przekaz medialny jest prosty. Środki masowego przekazują ukazują zadbanego, elegancko ubranego mężczyznę jako człowieka sukcesu, który piastuje wysokie stanowisko. Temu obrazowi trudno zarzucić przypadkowość. Został on dokładnie przemyślany przez speców od reklamy i marketingu. Przekaz medialny oddziałuje na psychikę mężczyzn i skłania ich do zakupów, na które sami nigdy by się nie zdecydowali.

Dbałość o wygląd – zalety

Choć troska o wygląd jest podyktowana wszechobecnym kultem młodości, można w niej dostrzec pewne zalety. Niektóre kobiety bezskutecznie przekonywały partnerów do peelingów i kremów nawilżających. Wielu mężczyzn unikało kosmetyków. Niektórzy z nich woleli cierpieć z powodu suchej, łuszczącej się skóry niż nałożyć treściwy krem.

Pielęgnacja twarzy i ciała nie jest niczym złym pod warunkiem, że potrafimy zachować umiar. Każda z nas potrafi wymienić kilka gwiazd show-biznesu, które w pogoni za pięknem poddały się oszpecającym zabiegom. Kosmetyki nie działają tak inwazyjnie, ale osoby, które decydują się na nie pod wpływem obrazów lansowanych przez media, są szczególnie podatne na manipulację.

Komentarze (2)

eve

7 lat temu

wcale mnie nie dziwi jak mlody mezczyzna dba siebie i kupuje sobie w drogerii kosmetyki ,oni meska czesc swiata tez chca uchodzic za zadbanych a jak!

Emilly27k

8 lat temu

Jeśli chodzi o wygląd to jest widoczny kiedy widzę młodych mężczyzn. Poznać to można po używaniu markowych perfumach czy stosownym ubiorze.

Zostaw komentarz