Dlaczego suplementacja diety jest ważna w depresji
Melany @ tuinfosalud.com z Unsplash

Leczenie depresji stanowi spore wyzwanie dla psychologów i psychiatrów. W niektórych przypadkach bardzo dobre rezultaty przynosi sama psychoterapia. Zdarza się jednak, że konieczne są także antydepresanty. Ich włączenie nie zawsze jednak rozwiązuje problem. Farmakologiczne leczenie depresji ma wysoką skuteczność, lecz nie 100-procentową. Nic dziwnego, że naukowcy wciąż szukają sposobów na tę podstępną chorobę. Dlaczego suplementacja diety jest ważna w depresji?

Spis treści:

  1. Depresja a niedobory substancji odżywczych
  2. Kwasy omega-3 jako naturalne wsparcie w leczeniu depresji
  3. Kiedy konieczna jest suplementacja witaminy D?
  4. Dlaczego suplementacja diety jest ważna w depresji?
  5. Co dają psychobiotyki?

Depresja a niedobory substancji odżywczych

Depresja może iść w parze z niedoborem określonych substancji odżywczych. Zdarza się również, że te są dostarczane wraz ze zbilansowaną dietą, jednak obserwuje się problemy z ich wchłanianiem. U niektórych osób cierpiących na depresję niedobory substancji odżywczych nie występują, ale nie posiadają one enzymów przekształcających określone związki chemiczne w inne, w tym neuroprzekaźniki. Wszystko to może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Za upośledzone wchłanianie substancji odżywczych odpowiadają też niektóre leki.

Kwasy omega-3 jako naturalne wsparcie w leczeniu depresji

Dieta antydepresyjna powinna opierać się na kwasach omega-3, które są wykorzystywane w budowie błon neuronów. Ponadto zwalczają one stany zapalne wywołane przez wolne rodniki. Ich redukcja przyczynia się do poprawy stanu zdrowia osoby cierpiącej na depresję. Co ciekawe, kwasy omega-3 odpowiadają również na wydzielanie dwóch ważnych neurotransmitterów wpływających na nastrój – dopaminy i serotoniny. Te substancje występują naturalnie w tłustych rybach morskich i olejach tłoczonych na zimno. Kwasy omega-3 zawierają też orzechy i nasiona słonecznika.

Kiedy konieczna jest suplementacja witaminy D?

Witamina D jest syntetyzowana przez organizm człowieka, niestety, jej produkcja przebiega tylko w ściśle określonych warunkach i ma miejsce od połowy kwietnia do połowy września. Później u wielu osób zachodzi konieczność jej suplementacji. Aby witamina D powstawała w skórze konieczne są promienie słoneczne padające pod określonym kątem. Ten cenny związek chemiczny znajduje się też w tłustych rybach morskich. Niestety, często spożywamy ich zbyt mało, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D. Jednak nie tylko jej niedobór bywa groźny i sprzyja długotrwałej depresji. Także nadmiar witaminy D może negatywnie oddziaływać na funkcjonowanie organizmu, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy przeprowadzić stosowne badania.

Dlaczego suplementacja diety jest ważna w depresji?

Cynk powinien być dostarczany organizmowi wraz ze zróżnicowaną i zbilansowaną dietą. To bardzo ważny pierwiastek, gdyż uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych. Jego niedobór prowadzi do ich wyraźnego spowolnienia, przez co obserwuje się różne niepokojące objawy. Czasem cynk trzeba dostarczyć wraz z suplementami diety.

Co dają psychobiotyki?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o znaczeniu mikrobiomu w przebiegu depresji. Nasze jelita mogą zamieszkiwać różne mikroorganizmy. Niektóre z nich to nasi mali przyjaciele, którzy uczestniczą w wielu ważnych procesach. Niektóre bakterie kwasu mlekowego odpowiadają za przemiany enzymatyczne, w których tryptofan (aminokwas pochodzący z pożywienia) jest zamieniany w serotoninę, czyli neuroprzekaźnik gwarantujący dobry nastrój. Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą doprowadzić do zahamowania tego istotnego procesu. Mało tego, dobre bakterie zapewniają szczelność bariery jelitowej, która przy dysbiozie ulega rozszczelnieniu. Efektem jest przewlekły stan zapalny, który sprzyja pogorszeniu samopoczucia. Coraz częściej leczenie depresji opiera się też na stosowaniu psychobiotyków, czyli probiotyków wpływających na funkcje psychologiczne. Pod tym terminem kryją się żywe szczepy bakterii, których działanie w łagodzeniu objawów depresji zostało potwierdzone naukowo. Psychobiotyki często nie rozwiązują problemu. Nie tylko suplementacja diety jest ważna w depresji, ale też psychoterapia.