witaminy na tarczycę
Polina Tankilevitch z pexels

Tarczyca jest niewielkim gruczołem umiejscowionym w dolnej części szyi. Głównym jej zadaniem jest produkcja hormonów, przez co odpowiada ona za szereg bardzo istotnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Jednak jej prawidłowe działanie często ulega zachwianiu. Tarczyca wykazuje wówczas nadczynność lub niedoczynność, a także znamiona choroby autoimmunologicznej zwanej Hashimoto, która niekorzystnie odbija się na zdrowiu człowieka.

Jednym z czynników wpływających na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest stosowanie nieodpowiedniej diety, ubogiej w cenne dla zdrowia składniki i mikroelementy. Warto więc wiedzieć, jakie witaminy na tarczycę okażą się najlepszym wyborem, tak aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie i tym samym cieszyć się zdrowym życiem.

Kiedy stosować witaminy na tarczycę?

Każdy powinien mieć na uwadze, aby dbać o prawidłową pracę tarczycy nie tylko wtedy, gdy wystąpią pierwsze objawy jej nieprawidłowego funkcjonowania, ale także na co dzień. Najlepszą tego formą jest profilaktyka w postaci stosowania zbilansowanej diety, bogatej w odpowiedni kompleks witamin i minerałów. Można również wspomóc się dostępnymi suplementami.

Jakie są odpowiednie witaminy na tarczycę?

Przyjmowanie odpowiednich witamin wspomagających pracę tarczycy ma olbrzymi wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie, a pośrednio może przyczynić się do usprawnienia wielu innych elementów ludzkiego organizmu. Mowa tu m.in.o:

Witamina D

Jej niedobór jest często przyczyną wielu chorób autoimmunologicznych. Bezpośrednio odbija się on na działaniu tarczycy, która staje się narażona na pogłębienie jej procesu autoimmunizacji, zwiększając niekiedy prawdopodobieństwo wystąpienia raka. Warto więc zadbać o odpowiednią suplementację. Głównym źródłem jej występowania w pokarmach są tłuste ryby, przetwory mleczne, grzyby oraz żółtko jaj.

Witamina C

Jej główną zaletą jest zwiększenie wchłaniania przez organizm ludzki wielu istotnych substytutów, mających bezpośredni wpływ na prawidłową pracę tarczycy. Chodzi tu głównie o żelazo i lewotyroksynę. Witamina ta występuje w dużych ilościach w owocach cytrusowych oraz w niektórych warzywach, takich jak np. kalafior, brukselka, papryka i brokuł.

Witamina E

Jest ona jednym z najbardziej powszechnych antyoksydantów, dzięki czemu skutecznie przyczynia się do eliminacji wolnych rodników. Jest stosowana zwykle u osób z niedoczynnością tarczycy, a także stanowi idealne uzupełnienie przy chorobie Hashimoto. Jej naturalnym źródłem występowania są różnego rodzaju orzechy, nasiona zbóż, oliwa z oliwek oraz pomidory, brokuły i szpinak.

Witamina B12

Wśród naukowców panuje powszechne przekonanie, że niedobór tej witaminy może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń prawidłowej pracy, a nawet zapalenia tarczycy. Witamina ta stosowana jest głównie przy niedoczynnościach tarczycy. Produkty spożywcze, obfitujące w witaminę B12 to przede wszystkim: jaja, mleko i jego przetwory oraz ryby.

Witamina B6

Jednym z szerokiej gamy dobroczynnych oddziaływań na organizm ludzki tej witaminy, jest wspomaganie przemiany jodu w hormon tarczycy. Jej brak może skutkować niedoczynnością tego gruczołu, a także zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na Hashimoto. Aby profilaktycznie temu zapobiec, warto stosować produkty odżywcze, takie jak brokuły, ziemniaki, pełnoziarniste produkty zbożowe, kiełki pszenicy, drożdże lub banany.

Jakie minerały na tarczycę?

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłową pracę tarczycy są minerały i pierwiastki. Tak samo, jak w przypadku witamin, ich odpowiednie stosowanie może mieć prozdrowotny wpływ na pracę tarczycy, jak i całego organizmu. Jednak każdy, kto zdecyduje się na ich suplementację, powinien wcześniej skorzystać z porady lekarskiej, ponieważ ich nadmiar w organizmie, może negatywnie wpływać na ogólne zdrowie. Jakie więc stosować minerały na tarczycę?

Jod

Jest on podstawowym minerałem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Stanowi też bardzo ważny element budulcowy tyroksyny i trójjodotytroniny – hormonów wspomagających tarczycę. Jod można w bardzo prosty sposób dostarczyć do organizmu, wdychając nadmorskie powietrze. Dobrze też pamiętać o spożywaniu morskich ryb i innych owoców morza, bogatych w ten składnik.

Selen

Stanowi on ważny czynnik przy produkcji hormonów, a także jego antyzapalne właściwości przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników. Dzięki temu jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Selen naturalnie występuje głównie w rybach, mleku i jego przetworach, owocach morza, drożdżach oraz pieczywie.

Cynk

Polecany jest głównie dla osób zmagających się z chorobą Hashimoto. Cynk odpowiada za syntezę TSH – hormonu tyreotropowego. Wpływa także korzystnie na usuwanie wolnych rodników dzięki zawartym w nim substancjom przeciwzapalnym. Naturalne produkty żywieniowe, bogate w cynk to mięso, nabiał, fasola, groch, pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki dyni oraz kakao.

Żelazo

Żelazo jest bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania tarczycy, głównie za sprawą jego wpływu na tyreoperoksydazę, będącą podstawowym enzymem w procesie syntezy hormonów tarczycy. Niedobory żelaza w organizmie są powszechne. Aby im zaradzić, należy jeść chude mięso, żółtka jaj, buraki, orzechy, pełnoziarniste pieczywo oraz kakao.

Wapń

Ten podstawowy budulec kości i zębów może przyczyniać się również do zmniejszenia aktywności tarczycy, a jego wysokie wchłanianie przez organizm występuje u osób z niedoczynnością omawianego gruczołu. Spora zawartość wapnia występuje w fasoli, rybach, szpinaku, orzechach oraz płatkach owsianych i kapuście włoskiej.

Podsumowując, dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów, mających pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, nie jest zadaniem trudnym ani też kosztownym. Wymaga jednak pewnej systematyczności i wiąże się przede wszystkim ze stosowaniem odpowiednio zbilansowanej profilaktycznej diety żywieniowej. Oprócz niej każdy może sięgnąć także dodatkowo po ogólnodostępne witaminy i suplementy diety. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, aby ich dawkowanie uzgodnić z lekarzem.