Najnowsze Psychologia

Czy twój związek jest dojrzały?

dojrzały związek

Miłość piękna jest, choć nie zawsze bajkowa i kolorowa. Solidny i dojrzały związek różni się od relacji, które bardziej przypominają nastoletnie zauroczenie, niż związek dwojga dorosłych osób. Czy twój związek jest dojrzały? Przekonaj się o tym!

Nie ma w nim rywalizacji

Rywalizować można w szkole lub na boisku, ale w miłości niekoniecznie. W dojrzałej relacji, która łączy szczerze zakochanych ludzi nie ma miejsca na rywalizację. Nie jest ona potrzebna. Przecież nie ma sensu rozliczać się ze wszystkiego. Po jakimś czasie warto odpuścić i porzucić te wyścigi. Nie musimy przecież pokazywać, kto jest lepszy. Związek to więź, która przede wszystkim powinna być szczera i wspierająca. A siła tkwi w połączeniu uczuć, a nie ich przepychance.

Sami załatwiacie swoje sprawy

Dojrzali ludzie, świadomi swojego zachowania, sami załatwiają swoje sprawy, a przynajmniej powinni. W związek zamieszane są zwykle dwie osoby. Obecność innych może negatywnie wpłynąć na relację. W dojrzałym związku wiesz, jak poradzić sobie ze sprzeczkami. Nie musisz za każdym razem szukać pomocy u rodziców czy przyjaciółek. W końcu to sprawa między tobą a twoim facetem.

Nie kłócicie się każdego dnia

Kłótnie zdarzają się nawet w najlepszych związkach, także tych z długim stażem. Ale kłótnie od czasu do czasu to nie to samo co codzienne pretensje i dzień rozpoczęty od sprzeczki. Jeśli związek jest na tyle szczery i dojrzały, para nie będzie kłócić się o byle co każdego dnia. Nie warto tracić cenny czas na negatywne emocje, Zamiast tego lepiej skupić się na budowaniu jeszcze bardziej trwałego związku i pięknej miłości.

Dobrze wiesz, czym jest kompromis

Ile osób, tyle różnych zdań i poglądów. Lecz w relacji łączącej dwoje ludzi istotny jest kompromis. Osoba będąca w takim związku dobrze wie, czym on jest. Umiejętność pójścia na kompromis potrafi uniknąć wielu sporów i kłótni, które wcale nie są potrzebne.

Razem rozwiązujecie problemy

związekUcieczka od problemów to dość niedojrzałe zachowanie. W dojrzałej relacji nie ma o nim mowy. Para stara się wspólnie rozwiązywać wszelkie problemy, które pojawiają się w ich życiu. Grunt, to przezwyciężanie ich razem, szukanie rozwiązań i współpraca. Najgorsze to udawanie, że problemów nie ma i wszystko jest w najlepszym porządku.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

Tess

6 lat temu

Jestem wdową. Miałam dobrego i odpowiedzialnego męża. Nie bałam się mieć wspólnych pieniędzy, były w domu na kupce i razem rządziliśmy. Opiekowaliśmy się sobą, rozmawialiśmy dużo, mąż mi pomagał w domu i przy dzieciach. Takie małżeństwa życzę koleżankom.

Mindi

6 lat temu

Mój związek jest już bardzo dojrzały 🙂 Ale przyznaję, że przechodziliśmy z mężem wszystkie te etapy i bez tego nie ma dojrzałego, trwałego związku.

ewalub

6 lat temu

Myślę, że spokojnie mogę powiedzieć, że mój związek jest dojrzały. Początki były bardziej burzliwe, ale już nauczyliśmy się spokojnie ze sobą rozmawiać, razem rozwiązywać swoje problemy, wspierać się wzajemnie.

Zostaw komentarz