Najnowsze Rodzina W związku

Czy istnieje recepta na udany związek?

recepta na udany związek

Nadchodzący miesiąc – luty, zwykle skłania do refleksji na temat relacji damsko-męskich. Popularne święto miłości i wszechobecne serduszka i kwiatki sprawiają, że więcej myślimy na temat miłości. W rozważaniach często pojawia się pytanie, czy istnieje recepta na udany związek? Spróbujmy więc poszukać satysfakcjonujących odpowiedzi, które być może pomogą zrozumieć nam istotę miłości.

Udany związek – oczekiwania vs. rzeczywistość

Mamy tendencję do projekcji naszej przyszłości. W głowie mamy jej określoną wizję, co dotyczy także związków. W momencie poznania nowej osoby, wyobrażamy sobie, jak wyglądałoby nasze życie u jej boku. Udany związek rozwija się w naszej wyobraźni. Jednocześnie zbyt mocno angażujemy się, już na samym początku, co okazuje się być bardzo bolesne przy szybkim zerwaniu znajomości. Niby nic poważnego, a jednak cierpimy i szukamy przyczyny w sobie. Nie jesteśmy bez winy, ponieważ bez dystansu zbyt sipnamy się, by osiągnąć cel, co w przypadku miłości nie zawsze się sprawdza.

Często mamy zbyt wygórowane oczekiwania. Podążamy za ideałami, ale nikt z nas nie jest idealny, o czym zapominamy. W rezultacie, nasze oczekiwania nijak mają się co do rzeczywistości. W praktyce okazuje się, że nasz wymarzony partner ma wady. Być może za głośno chrapie, rozrzuca skarpetki po mieszkaniu czy ma nawyki, które nam nie odpowiadają. Różnice w związku są nieuniknione. Udana i zdrowa relacja nie polega bowiem na wyidealizowanej wizji. W związku trzeba iść na kompromisy i potrafić wspólnie rozwiązywać problemy oraz ustalać zasady. I nie wszystko zawsze musi być dokładnie tak, jak to sobie wyobrażaliśmy.

Recepta na udany związek

Na początku należałoby wyjść od określenia udanego związku. Czym tak naprawdę jest udany związek? Według mnie to relacja oparta na szacunku, wzajemnym zrozumieniu i wsparciu. Uczucie, które jest szczere i na tyle silne, by było w stanie przetrwać wszelkie nieporozumienia i trudne chwile. Udany związek to swoboda komunikacyjna. Rozmowy na każdy temat i duża otwartość na drugą osobę. Zamykanie się na problemy i potrzeby tylko niszczą relację, która nie ma szansy na rozwój. Jeśli chcemy budować coś wartościowego, musimy patrzeć nie tylko na siebie, ale na osobę obok nas. W związku nie ma „ja”. Nie ma idealnej recepty na udany związek. Każdy z nas może mieć swój własny, sekretny przepis na szczęśliwy związek. Bez wątpienia bardzo ważnym elementem budowania bliskiej więzi jest szczera rozmowa. W połączeniu z gestami i różnymi sytuacjami, które spotykają nas na co dzień, możemy dostrzec zachowania i cechy charakteru drugiej osoby. Możemy poznać ją bliżej i przekonać się, czy z tą właśnie osobą chcemy budować trwały związek.

Wszelkie wątpliwości powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Jeśli już na początku znajomości nie czujemy się komfortowo w towarzystwie drugiego człowieka, może trzeba obrać inny kierunek, wybrać zupełnie inną drogę. Trudno opisać emocje, które pojawiają się przy pierwszej fazie znajomości czy zauroczenia. Dwoje ludzi, musi cuć podobnie, by móc razem rozwijać piękne uczucie. Ale nic na siłę. Nikt nie zmusza nas do pokochania kogoś, kogo nie widzimy u swojego boku. Kiedy trafmy na właściwą osobę, w głębi siebie czujemy, że coś nas do niej przyciąga, wspaniale się rozumiemy i pragniemy spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Wtedy, z pomocą zaufania możemy dążyć do celu, jakim jest udany związek, który wcale nie będzie przypominał tego z bajki czy powieści.

udany związekMiłość to piękne uczucie, które swoją obecnością, ubarwia nasze życie i nadaje mu głębszy sens. Pragniemy miłości i bliskości. Udanego związku, który będzie trwały i mocny. W takiej relacji, oprócz szczęścia i radości będą pojawiały się też chwile złości. Nawet najbardziej dopasowanym parom zdarzają się kłótnie czy drobne nieporozumienia. Wracając do recepty na udany związek, możemy takich przepisów stworzyć tyle, ile par na tym świecie. Idealnej recepty najlepiej poszukać w sobie. Warto zadbać o swoje wnętrze, by móc zrozumieć innych, pokochać kogoś i zostać pokochanym. A Wy, macie receptę na udany związek?

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

fionka

4 lata temu

Nie ma jednej recepty na udany związek. Każdy człowiek jest inny i nie ma czegoś takiego, że konkretne zachowanie, podejście do drugiej osoby, będzie gwarantem udanego związku. To wszystko jest weryfikowane na bieżąco. Jedne osoby do siebie pasują, inne nie i nawet, jak będziesz się starać niewiadomo jak bardzo, to w takim przypadku nie sprawisz, żebyście oboje byli szczęśliwi. Tak mi się przynajmniej wydaje. Oczywiście mogę się mylić, ale ze swojego doświadczenia widzę, że nawet związki, które super fajnie zapowiadały się na początku, wyglądało, jakbyśmy się znali od zawsze, po jakimś czasie się psuły. Natomiast jak poznałam mojego obecnego partnera na mydwoje, to początki były tradycyjne, najpierw rozmowa przez portal, później spotkanie, było fajnie, jednak to nie było coś takiego, jak przy poprzednim związku, kiedy to po pierwszym spotkaniu się zakochałam. Jednak różnica jest taka, że przy poprzednim związku skończyło się moim złamanym sercem, tak szybko, jak się zakochałam (a raczej tak mi się tylko wydawało), tak szybko zostałam sprowadzona na ziemię. Natomiast mój obecny związek tworzył się o wiele spokojniej, poznawaliśmy się, dużo ze sobą rozmawialiśmy, a z biegiem czasu rozwijał się i rozwijał. I teraz mogę powiedzieć, że w końcu wiem co to prawdziwa miłość, bo to co czułam wcześniej, było tylko zauroczeniem, a do tego doszłam dopiero teraz…

ewalub

5 lat temu

Chyba nie da się stworzyć skutecznej recepty dla wszystkich. Ludzie są bardzo różni i inaczej też mogą definiować udany związek. Jedni będą chcieli spędzać romantyczne wieczory w domu, inni codziennie gdzieś bywać. Ważne chyba, żeby być ze sobą szczerym, szanować się wzajemnie i umieć robić kompromisy.

    linea

    5 lat temu

    Kompromisy w związku sa bardzo ważne. Nie możemy myśleć tylko o sobie, ale troszkę trzeba sie dostosować do naszego partnera. Trzeba być otwartym na propozycje drugiej osoby, bo mimo że początkowo możemy być do nich sceptycznie nastawieni to w gruncie rzeczy możemy spedzić razem bardzo miło czas. A przecież najważniejsze, że razem 🙂

linea

5 lat temu

Każdy ma inny charakter i inne podejście do życia. Czasami jest absorbująca praca lub pasja, która pochłania wiele czasu i nakładów finansowych. Trzeba zaakceptowac upodobania drugiej osoby nawet odnośnie ulubionych programów w telewizji lub muzyki, bo przecież nie każdy słucha takich samych artystów.
Udany związek to przede wszystkim akceptacja drugiej osoby ze wszystkimi wadami i zaletami. A czasami nawet zalety, mogą z czasem zacząć nam przeszkadzać.
Trzeba sobie ufać i wspierać się nawzajem. Nie można też doprowadzić do monotonii w związku. Pamiętajmy, aby urozmaicać sobie życie. Mnie mój partner często prosi, abym do kolacji założyła seksowną sukienkę, lub powitała go gdy wraca wieczorem w innej seksownej kreacji. To naprawdę działa 🙂

Tess

6 lat temu

Nie ma recepty jednakowej na każdy związek. Każdy związek jest inny to i recepta musi być inna. Jedynymi takimi samymi metodami są dobra wola, miłość i cierpliwa rozmowa.

Emilly27k

6 lat temu

Recepty nie dam, gdyż sama nie mam doświadczenia w związkach. Ostatni mój związek jest na tyle udany,że jestem szczęśliwa, ale tęsknię za nim. Im bliżej jest się spotkania tym bardziej się kocha. Życie wspólne wskaże najlepszą receptę na udany związek.

pati25

6 lat temu

O taką receptę raczej trudno.Każdy wyobraża sobie,że jego związek będzie udany,że będzie robić wszystko,aby jego związek taki był.A rzeczywistość,gdy przychodzi prawdziwe życie w związku ,jest inna

Zostaw komentarz