Poradnik pacjentki Zdrowie

Dna moczanowa a dieta bogatopurynowa

dna moczanowa

Dna moczanowa, czyli artretyzm lub podagra, to choroba, dla której charakterystyczne są epizody ostrego zapalenia stawów. Jest ona skutkiem gromadzenia się kryształków moczanu w stawach i innych tkankach organizmu. Związana jest z ograniczeniem ruchomości stawu, bólem i obrzękiem. Zaawansowana dna moczanowa może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu. Choroba wynika bezpośrednio z nadmiernej produkcji lub upośledzonego wydalania kwasu moczowego. Jak na jej przebieg wpływa dieta bogatopurynowa?

Dna moczanowa najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia. U pań choroba rozwija się prawie wyłącznie w wieku pomenopauzalnym. Ryzyko jej rozwoju wzrasta, jeżeli pacjent cierpi na otyłość i inne choroby cywilizacyjne. Szacuje się, że artretyzm występuje u 1-2% ludzi. Jego ostry atak wymaga konsultacji z lekarzem, który ustala diagnozę i sposób leczenia. Czy objawy dny moczanowej może złagodzić odpowiednia dieta?

Dna moczanowa – na czym polega?

Dna moczanowa nazywana jest skazą moczanową, artretyzmem lub podagrą, gdy obejmuje duże palce stóp. Dla choroby tej charakterystyczne jest bolesne i gwałtownie rozpoczynające się zapalenie stawów. Objawy związane są ze zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie. Tworzy on kryształki, które przemieszczają się wraz z krwią i odkładają w stawach. Najczęściej lokalizują się w stawie śródstopno-paliczkowym dużego palca stopy, choć niekiedy tworzą guzki dnawe oraz kamienie nerkowe. Kryształki są ostre jak brzytwa, dlatego ranią tkankę i wywołują silny stan zapalny. Miejsca, gdzie odkłada się kwas moczowy, są obrzęknięte, bolesne i zaczerwienione. Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej: pierwotną i wtórną. Pierwszy typ choroby wynika z wrodzonego zaburzenia metabolizmu moczanu. Jest on produkowany w nadmiarze, a organizm nie potrafi go wydalić. Wtórny artretyzm pojawia się w następstwie innych chorób: białaczki, schorzeń nerek, otyłości czy alkoholizmu. Może towarzyszyć cukrzycy typu II i zaburzeniom gospodarki lipidowej.

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa rozwija się początkowo bez żadnych objawów. Chorobę można rozpoznać za pomocą badań krwi, które wykazują podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy. Jednakże większość chorych nie robi odpowiednich badań, dopóki nie pojawią się przykre dolegliwości. Pierwszym symptomem dny moczanowej jest silny i ostry ból w stawie. Zazwyczaj pojawia się w nocy lub rano i narasta z każdym dniem. W pewnym momencie staje się trudny do zniesienia. Zajęty staw jest opuchnięty, wrażliwy na dotyk i silnie zaczerwieniony. W połowie przypadków choroba dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca. Niekiedy może zająć też kolano, łokieć, nadgarstek, staw barkowy czy nawet kręgosłup. Nieleczony artretyzm prowadzi do odkładania się kryształków w tkankach miękkich pięt, uszu czy palców. Choroba częściej dotyka mężczyzn ze względu na brak naturalnej ochrony hormonalnej oraz częściej popełniane błędy żywieniowe.

Diagnostyka i leczenie dny moczanowej

dieta bogatopurynowa

Dna moczanowa wymaga różnicowania z innymi chorobami stawów. Wykonuje się kilkukrotne badania stężenia kwasu moczowego we krwi. Przydatna jest również ocena dobowej utraty moczanu wraz z moczem. Ostateczne rozpoznanie daje badanie płynu stawowego pod mikroskopem. Leczenie dny moczanowej opiera się na zmianie stylu życia. Istotne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, rzucenie palenia i dbanie o wysiłek fizyczny. Bardzo ważnym aspektem terapii jest odpowiednia dieta. Farmakoterapię stosuje się w przypadku ostrego napadu schorzenia. Jej celem jest uśmierzenie bólu i zapalenia stawu. Stosowane są wtedy niesteroidowe leki przeciwzapalne i kolchicyna, która niestety może powodować mdłości i biegunkę. Niekiedy lekarz podaje także kortykosteroidy prosto do wnętrza stawu. Dna przewlekła musi być leczona, aby zahamować postęp choroby. Wykorzystywane w tym celu są: allopurinol lub febuksostat, które zmniejszają produkcję kwasu moczowego. Przydatne są również farmaceutyki obniżające ciśnienie krwi oraz wyrównujące zaburzenia lipidowe.

Dna moczanowa a dieta bogatopurynowa

Puryny to związki chemiczne, które wchodzą w skład jądra komórki. Ich duże ilości znajdują się w produktach bogatych w białko. Puryny metabolizowane są przez organizm do kwasu moczowego, dlatego ich nadmiar w diecie sprzyja dolegliwościom dny moczanowej. Dieta bogatopurynowa obejmuje podroby, czerwone mięso, rośliny strączkowe, wędliny i tłuszcze zwierzęce. Musimy je ograniczyć, jeżeli cierpimy na artretyzm. Chorzy powinni zrezygnować także z kawy, orzeszków ziemnych, rodzynek, szczawiu , kakao i kukurydzy. Nasilenie objawów można zaobserwować w wyniku zastosowania głodówki czy zbyt restrykcyjnej diety. Warto sięgać za to po artykuły, które nie zawierają puryn. Należą do nich: chude ryby, drób bez skóry, jaja, oleje roślinne, owoce, nasiona i orzechy, produkty zbożowe, niektóre warzywa, zielona i owocowa herbata. Do swojej diety można wprowadzić czereśnie, jagody, ananasa i napar z pokrzywy, ponieważ ułatwiają usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Korzystna jest też suplementacja witaminy C oraz kwasu foliowego.

Karolina Solga

Komentarze (7)

Anna

3 lata temu

W przypadku dny moczanowej dieta eliminacyjna puryny powinna być na pierwszym miejscu jednak jak wskazują najnowsze badania zawyżony poziom kwasu moczowego jest spowodowane zbyt dużą ilością metali ciężkich zalegających w nerkach przez co nerki nie są w stanie go wydalić i tym samym powstaje choroba. Polecam poczytać więcej w książce pt. „Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie”

Mindi

3 lata temu

Wiele osób nie wierzy mi gdy mówię, że bolące palce lub kostki to dna moczanowa. Sama mam dnę i niestety ma także mój młody syn. Dieta jest sprawą najważniejszą. Jednak ważne są także rózne badania, okazuje się, że dna jest powiązana także z innymi schorzeniami.

Tess

4 lata temu

Już sama nie wiem co mogę jeść bo każda dolegliwość wymaga innej diety. Cieszy mnie, że we wszystkim pomaga pokrzywa. Jest wiosna a na wiosnę pokrzywa jest najzdrowsza.

linea

4 lata temu

Moja znajoma jest chora na dnę moczanową. Dowiedziała sie o tym ostatnio, gdy zrobiła badania. Spotkałam się z nią i przegladałyśmy dietę. Niestety będzie musiała zrezygnować z wielu produktów, które lubi.

Aneczka2015

4 lata temu

Nie miałam pojęcia o tej chorobie.

pati25

4 lata temu

To bardzo nieprzyjemna dolegliwość.Powinna być dobrze zdiagnozowana i leczona.I tak jak w innych chorobach ważna jest dieta.Może ona złagodzić te dolegliwości.

mysiowa

4 lata temu

Oj ta dna! u mnie zaczęła się od kostki! taki był wielki stan zapalny; ból jak diabli!
Na SORze lekarka potraktowała mnie jak symulantkę i chciała odesłać mimo, że mam kilka chorób bardzo obciążających, min nerczyca, cukrzyca. Mówiła, że kwas moczowy jest w normie. Dopiero gdy poprosiłam o interwencję znajomą dr i wyszło przy okazji, że mam 3 dyski wysunięte i przepuklinę to chciała mnie od razu operować. Wypisała mnie w końcu z tramalem ! 🙂 Mądrze.
Na szczęście neurolog na drugi dzień wypisała mi kolchicynę, bo w końcu zajęło i palec. Przy chorobach nerek można się spodziewać dny, bo nerkowcy mają zawsze problemy z kwasem moczowym. I pamiętajcie w momencie ataku dny kwas jest NISKI !!! tak już uczą na AM, że wcale poziom kwasu moczowego nie musi być duży przy ataku dny. Ale starsi lekarze o tym nie wiedzą. Reumatolog też nie wiedziała.
A dietę trzeba trzymać!!!!!!

Zostaw komentarz