Seks

Jak odróżnić miłość od zauroczenia?

Choć w pewnym wieku zauroczenie mylone jest z miłością, to wraz z dojrzewaniem dochodzimy do wniosku, że to dwa odrębne uczucia. Jak odróżnić od siebie te dwa stany emocjonalne?

Choć w pewnym wieku zauroczenie mylone jest z miłością, to wraz z dojrzewaniem dochodzimy do wniosku, że to dwa odrębne uczucia. Jak odróżnić od siebie te dwa stany emocjonalne?

Jak w miarę rozsądnie się zachować, kiedy serce nam się wyrywa z piersi? A co jeśli podejmiemy złą decyzję, postawimy na szali nasze całe życie, a później okaże się, że uczucie wygasło po 3 miesiącach. Dlatego tak ważne jest spojrzenie z boku i zwrócenie uwagi na pewne symptomy.

Zauroczenie ≠ miłość

Zauroczenie i miłość to uczucia, których przeżycia życzę każdemu. Dają one niesamowitą energię, chęć do życia, chęć do działania, podnoszą samoocenę i pozwalają na akceptację siebie i tej drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że miłość to nie zauroczenie. Miłość może zacząć się od zauroczenia, ale zauroczenie nie musi się przekształcić w miłość.

Jeśli spotykamy tę wyjątkową osobę, która robi na nas ogromne wrażenie i coś do niej czujemy, to zazwyczaj myślimy o tym, że to miłość. Ale czy tak faktycznie jest? Być może mylimy miłość z zauroczeniem. Jak więc te dwa uczucia odróżnić?

Jak odróżnić zauroczenie od miłości

Podstawową różnicą jest ta, że zauroczenie po jakimś czasie mija, a miłość może trwać latami. Nie sposób więc w jeden dzień czy tydzień zdecydować, co tak właściwie czujemy. Aby się przekonać, musimy poczekać – zauroczenie mija zazwyczaj po kilku tygodniach bądź miesiącach.
Miłość sprawia, że w naszej głowie i w naszym sercu jest tylko ta jedna osoba. W przypadku zauroczenia możemy myśleć o dwóch lub nawet trzech osobach i każda z tych osób będzie tak samo ważna.

Z zauroczeniem wiążę się także taki uczuciowy wybuch. Jeśli wręcz szalejemy za tą osobą, nie możemy przestać o niej myśleć i przez to odsuwamy obowiązki na bok, jeśli chcemy się ciągle do niej przytulać, a cały świat nam przeszkadza, to raczej jest to zauroczenie. Miłość zazwyczaj rozwija się powoli i zbliża się małymi kroczkami.

W przypadku zauroczenia kontakt fizyczny jest bardzo ważny – więcej jest seksu niż rozmów. W przypadku miłości zazwyczaj na odwrót – zaczyna się od pogawędek, które przekształcają się w poważne rozmowy na temat życia i oczekiwań, a seks pojawia na końcu.

Oczywiście, nie ma żadnej reguły i właśnie dlatego są to takie piękne uczucia. Można na kogoś spojrzeć i się zakochać, choć wszyscy wokół będą mówili, że to potrwa tylko chwilę i ze miłość od pierwszego wejrzenia istnieje tylko w bajkach. Ale można także żyć z kimś, a jednocześnie odczuwać zauroczenie innymi osobami. Człowiek jest skomplikowaną istotą i o ile nie krzywdzi innych, to – moim zdaniem – powinien słuchać swojego serca.

Sabina Sosnowska

Komentarze

eve

6 lat temu

to na poczatku jest rzeczywiscie ciezko odroznic a potem jak czlowiek sie opamieta to mowi Boze ,gdzie ja mialam oczy jak z nich klapki opadna no ale na poczatku wszystko widzimy w różowych okularach

Zostaw komentarz