co na odciski

W letni czas zakładamy modne sandałki, klapki czy trampki. Niezależnie od rodzaju obuwia, na stopach mogą pojawić się otarcia czy odciski, a bolące stopy to nic przyjemnego. Co na odciski?

Jak powstają odciski?

Znacie ten ból, kiedy po spacerze w nowych butach, na stopach pojawiają się odciski i otarcia? Nowe, piękne buty stają się w jednym momencie znienawidzonym dodatkiem, rzuconym w kąt. Taka perspektywa nie jest zbyt optymistyczna. Odciski powstają przez noszenie źle dopasowanego obuwia czy przeciążenia naszych stóp. Długie godziny na szpilkach czy w obcisłych sandałkach mogą spowodować powstanie nagniotków czy modzeli, jak możemy nazwać fachowo odciski. Szczególnie latem, kiedy stopy znacznie bardziej się pocą, co również sprzyja powstawaniu odcisków i otarć. Poranione stopy nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, zwłaszcza na plaży, ale na szczęście możemy poradzić sobie z odciskami. Tylko w jaki sposób?

Krem, maść lub żel

W aptekach i drogeriach znajdziemy kremy, maści czy żele na odciski. To preparaty, które łagodzą ból i dobrze nawilżają skórę, która jest sucha i zgrubiała. Tego typu kosmetyki przynoszą ulgę dla stóp, często zawierają substancje chłodzące, które dodatkowo koją skórę i zapewniają nam relaks. Zwykły krem nawilżający także pomoże na twardą skórę, wystarczy tylko nałożyć jego solidną porcję, włożyć na noc skarpety i gotowe. Warto raz na jakiś czas zafundować sobie taki zabieg.

Regularny peeling stóp

Stopy, tak jak i całe ciało, wymagają regularnego peelingu. Skóra stóp stale jest narażona na nacisk i otarcia. Przemierzamy kilometry każdego dnia, dlatego należy pozbywać się obumarłego naskórka. Pomaga w tym peeling oraz pumeks. Peeling możemy wykonać samodzielnie z kawy czy soli gruboziarnistej, choć na sklepowych półkach nie brakuje gotowych produktów peelingujących. Innym, pomocnym gadżetem w łazience jest pumeks. Co ważne, powinien być czysty, gdyż stary pumeks zalegający gdzieś na półce zbiera tylko bakterie. Do walki z odciskami najlepiej wykorzystać nowy pumeks. Bardzo dobrym pomysłem będzie także spacer po plaży, także tej kamienistej, co zapewni nam naturalny peeling stóp.

Wkładki, plastry i odpowiednie tkaniny

odciskiInnym sposobem na odciski są wkładki do butów, które niwelują pot i bakterie, dzięki czemu skóra w obuwiu może poczuć się lepiej, co zmniejsza ryzyko odcisków. Przy obcierających butach, możemy zastosować specjalne plastry, które pomogą wyleczyć już powstałe odciski. Latem najlepiej unikać plastikowych butów i tych, wykonanych ze sztucznych tkanin, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą okazać się niewygodne dla naszych stóp. Wrzynające się w skórę paski, za wysokie obcasy czy zbyt ciasne buty nie będą dobrym wyborem. Pamiętajmy, że obuwie musi być wygodne i odpowiednio dopasowane do naszej stopy. Nie ma sensu wciskać się w za ciasne buty, bo wtedy możemy być pewne, że odciski mamy jak w banku, nie wspominając już o samym dyskomforcie chodzenia.

Katarzyna Antos