peeling do ciała

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Choć przyzwyczailiśmy się myśleć o niej jak o fizycznej barierze przed czynnikami zewnętrznymi, pełni ona znacznie więcej użytecznych funkcji. Stanowi pierwszą linię obrony w walce z patogenami dzięki kwaśnemu odczynowi i fizjologicznej mikroflorze. Ponadto skóra pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz zapobiega nadmiernej utracie wody. Stanowi również narząd zmysłu dotyku, ponieważ jest wrażliwa na bodźce termiczne i bólowe. Równie istotna jest jej funkcja resorpcyjna, którą wykorzystujemy na co dzień, stosując rozmaite kosmetyki. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek, ma zdolność wchłaniania witamin, olejów roślinnych, wyciągów z ziół czy kolagenu. Żeby jednak skóra była w stanie spełniać swoje zadania, musimy odpowiednio o nią dbać. Pomoże nam w tym regularny peeling.

U dorosłego człowieka powierzchnia skóry wynosi około 1,5-2m2, a jej grubość waha się od 1,5 mm do około 5 mm. Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Najbardziej zewnętrzny naskórek jest narażony na działanie wszelkich czynników środowiskowych. Z tego powodu jest pokryty ochronnym lipidowym płaszczem. To naskórek odpowiedzialny jest za koloryt naszej skóry oraz jej zdolność wchłaniania korzystnych oraz szkodliwych substancji. Typową cechą tej warstwy skóry jest jej nieustanne złuszczanie się, które nazywamy rogowaceniem.

Skóra – jak jest zbudowana?

Skóra może skutecznie pełnić swoje funkcje, ponieważ jest zbudowana z trzech warstw. Najgłębiej położona jest tkanka podskórna, która zawiera komórki tłuszczowe i części wydzielnicze gruczołów. Jej zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed nagłymi zmianami temperatury. Środkową warstwę tworzy odżywcza i wspierająca skóra właściwa. Wyróżniamy w niej komórki tkanki łącznej, receptory, naczynia krwionośne, gruczoły i korzenie włosów. Występujący tutaj kwas hialuronowy silnie wiąże wodę, co nadaje skórze odpowiednią jędrność. Najbardziej zewnętrzny jest naskórek, który dodatkowo składa się z aż 5 warstw. Jego najgłębsza część leży na błonie podstawnej stanowiącej granicę między nim a skórą właściwą. W warstwie tej występują komórki prekursorowe, które dzielą się intensywnie, tworząc keranocyty. W miarę dojrzewania są one wypychane ku górze, aż dochodzą do zewnętrznej warstwy rogowej – tam obumierają i ulegają złuszczeniu. W warstwie podstawnej naskórka występują również melanocyty, czyli barwnikowe komórki chroniące przed promieniowaniem słonecznym. To właśnie one decydują o naszej karnacji.

Rogowacenie naskórka

Komórki naskórka chronią skórę przed przesuszeniem, słońcem, szkodliwymi substancjami i urazami mechanicznymi. Tę funkcję pełnią jednak nie dłużej niż 30 dni. Po tym czasie obumierają i tworzą warstwę rogową, która ulega złuszczeniu. Niekiedy jednak martwe komórki kumulują się na skórze, niekorzystnie wpływając na jej kondycję. Zrogowaciały naskórek nadaje naszej cerze szarawy i zmęczony wygląd. Zmniejsza również jej dotlenienie oraz hamuje przenikanie substancji aktywnych ze stosowanych przez nas kosmetyków. Ponadto zatyka pory, przez co w przypadku tłustej i trądzikowej skóry twarzy sprzyja powstawaniu zaskórników i pryszczy. Właściwa pielęgnacja pozwoli na utrzymanie zdrowego wyglądu cery. Możemy wspomóc złuszczanie martwych komórek naskórka, wykorzystując odpowiednie preparaty kosmetyczne. Jaką rolę odgrywa regularny peeling?

Jaką rolę odgrywa regularny peeling?

Peeling ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka za pomocą substancji ściernych lub enzymów. Kosmetyki służące do mechanicznego złuszczania naskórka nazywamy scrubami. Pozwalają one na poprawę wyglądu i stanu skóry dzięki stymulacji jej procesów regeneracyjnych. Ponadto delikatny masaż scrubem pozwala na zrelaksowanie cery napiętej i zmęczonej. Warto pamiętać, że peelingowi poddajemy nie tylko twarz, ale i cało ciało. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy aplikację samoopalacza – w ten sposób unikniemy nieestetycznych plam. Czynność tę warto wykonać również przed wyjazdem na urlop. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się naturalną opalenizną. Po scrub możemy sięgnąć także po depilacji, aby zapobiec wrastaniu włosków. Co więcej, ten kosmetyk jest naszym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem, ponieważ usprawnia krążenie krwi w skórze.

Peeling – jaki kosmetyk wybrać? anida medi soft peeling cukrowy

Regularny peeling jest bardzo istotny, aby zachować zdrowy wygląd skóry. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy od rodzaju kosmetyku, który wybierzemy, oraz typu naszej cery. Skórę wrażliwą możemy poddawać peelingowi raz na tydzień lub dwa tygodnie. Mieszaną, tłustą lub problematyczną oczyszczamy nawet 2-3 razy w tygodniu. Po scrub częściej sięgamy latem, gdy narażony na działanie promieni słonecznych naskórek szybciej się łuszczy. Warto pamiętać, by wybrać odpowiedni preparat, który nie podrażni naszej skóry. Idealny okazuje się Anida MEDI SOFT Naturalny peeling cukrowy do ciała, który głęboko oczyszcza skórę i usuwa naskórek za pomocą kryształków cukru. Ponadto w jego składzie znajdziemy masło shea oraz oleje: migdałowy, makadamia i arganowy, które nawilżają skórę oraz przyspieszają jej regenerację. Stosowanie peelingu cukrowego pozwala na wygładzenie, oczyszczenie i rozjaśnienie cery, co nadaje jej zdrowy i młody wygląd. Zapach magnolii i orchidei dodatkowo działa relaksująco. Anida MEDI SOFT Naturalny peeling cukrowy do ciała został przebadany dermatologicznie. Nie zawiera parabenów, dzięki czemu może być stosowany przez osoby z wrażliwą skórą.

Więcej informacji nt. kosmetyków firmy Scan-Anida znajdziesz na stronie internetowej oraz na fanpage‘u.

Tekst sponsorowany