Ceremonia Kambo wywodzi się od rdzennych plemion zamieszkujących amazońskie puszcze. Polega ona na zaaplikowaniu pod skórę jadu jednego z gatunków żab. Uznawany jest on za naturalną szczepionkę, która leczy wszelkie dolegliwości. Ma wzmocnić układ immunologiczny, a także przywrócić harmonię ciału i duszy. Czy jad żaby może być sposobem na detoks organizmu?
Zwolennicy ceremonii Kambo uważają, że jad żaby z gatunku Phyllomedusa bicolor ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Ma zwalczać szkodliwe patogeny i leczyć różnorodne choroby, takie jak depresja, migrena, nowotwór, borelioza i wiele innych. Niestety, rytuał ten niesie ze sobą duże ryzyko. W jego wyniku zmarła 30-letnia kobieta. Na czym polega ceremonia Kambo?
Czym jest szczepionka Kambo?
Amazońska żaba olbrzymia z gatunku Phyllomedusa bicolor wydziela jad w celu ochrony przed drapieżnikami. Wytwarzany jest on przez jej gruczoły skórne. Składa się z około 200 substancji, z czego część ma działanie silnie toksyczne. Zwierzęta, które usiłują zjeść płaza, wymiotują, doznają paraliżu lub nawet giną. W szczepionce Kambo wyodrębniono także substancje działające antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Niestety, ich pozytywne działanie nie jest wystarczająco efektywne w zestawieniu z przykrymi i groźnymi objawami wywołanymi przez pozostałe składniki. W trakcie ceremonii Kambo podawany jest jad zawierający zarówno korzystne związki, jak i toksyny.
Jak przebiega ceremonia Kambo?
Przygotowanie do ceremonii Kambo trwa około dwóch tygodni. W tym czasie uczestnicy stosują zdrową dietę i dbają o dobre fizyczne samopoczucie. Sam rytuał odbywa się w przestronnej sali. Chętni siadają w kole, opowiadają o swoich oczekiwaniach. Muszą także wypić 2 litry wody w ciągu 20 minut. Następnie prowadzący ceremonię usuwa naskórek uczestników za pomocą rozżarzonego patyczka. U kobiet wykonuje się to zwykle na łydkach, u mężczyzn na ramieniu. Przez powstałe rany wprowadza się jad żaby. Przylepia się do nich wysuszoną wydzielinę w formie kulek. W trakcie rytuału ważny jest odpowiedni nastrój – śpiewanie pieśni i palenie kadzidełek. Cała ceremonia trwa zazwyczaj około 3 godzin.
Działanie jadu amazońskiej żaby olbrzymiej
Gdy jad żaby Phyllomedusa bicolor dostanie się do organizmu, wywołuje silne wymioty. Trwają one od 20 do 40 minut. Prowadzący ceremonię Kambo nazywa ten etap oczyszczaniem organizmu z toksyn. Elementem rytuału bywa ocenianie stanu zdrowia uczestników na podstawie koloru wymiocin. Biorący udział w warsztatach opisywali okropne wrażenie, jakie wywołuje jad. Materiały dostępne dla chętnych na ceremonię zawiera listę dolegliwości, które pojawiają się po przyjęciu szczepionki Kambo. Wśród nich znajdują się obrzęki twarzy i ust, zawroty głowy, omdlenia i chwilowe oderwanie od rzeczywistości. Wielu uczestników twierdzi, że po samej ceremonii czuje się znacznie lepiej.
Czy jad żaby może być sposobem na detoks organizmu?
Lecznicze działanie jadu amazońskiej żaby nie zostało udowodnione naukowo. Faktycznie odnaleziono w nim peptydy, które wywołują liczne, także korzystne, reakcje chemiczne w ciele. Brak jest jednak konkretnych i wiarygodnych badań na ten temat. Uczestnicy ceremonii Kambo opisują jej niezwykłe rezultaty, jednak część z nich nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Według niektórych zwolenników rytuału jad żaby może przynieść nawet wyższe zarobki. Możliwe, że efekt Kambo opiera się na autosugestii i motywowaniu uczestników do większej dbałości o swoje zdrowie. Faktem jest, że ceremonia ta stała się przyczyną zgonu 30-letniej kobiety w Grodzisku Mazowieckim. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci było podanie jadu żaby, który wywołał obrzęk mózgu.
Karolina Solga