Czym jest migrena? Skąd się bierze i jak ja leczyć? Czy można z nią żyć? Przeczytaj i dowiedz się.

Migrena jest przewlekłą chorobą, która objawia się silnym, zazwyczaj jednostronnym bólem głowy. Choroba ta negatywnie wpływa na życie chorego, co mogę potwierdzić, bowiem sama zmagam się z nią od 15 lat. Migrena nie raz popsuła moje plany, nie raz zniszczyła mi harmonogram dnia i nie raz spowodowała, że nie zdążyłam wykonać swoich zadań. Wszystko przez to, że atak migreny trwa u mnie zazwyczaj kilkanaście godzin, a w najgorszym okresie pojawiał się 3-4 razy w tygodniu.

Jakie są przyczyny migreny?

Główną przyczyną migreny jest prawdopodobnie nadmierne wydzielanie przez organizm serotoniny, która odpowiada za właściwe napięcie naczyń krwionośnych znajdujących się w mózgu. W wyniku nadmiernego wydzielania tego neuroprzekaźnika pojawia się gwałtowny skurcz, a później rozkurczenie naczyń, co powoduje właśnie ból głowy.

Jakie są postacie migreny?

Wyróżnia się 2 postacie migreny – z aurą i bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się tym, iż przed atakiem pojawia się najpierw faza zwiastunowa i aura. Dzięki temu osoba chora już wie, że nastąpi atak choroby i może się do tego odpowiednio przygotować.

Jakie są objawy migreny?

W przypadku migreny z aurą kilka dni bądź godzin przed atakiem pojawiają się na objawy zwiastunowe (zmęczenie, drażliwość, stany depresyjne i euforyczne pojawiające się na przemian, znużenie i ospałość) i objawy aury – na kilka bądź kilkadziesiąt minut przed atakiem (objawy wzrokowe, np. ciemne mroczki, objawy czuciowe, np. mrowienie kończyn, sporadycznie zaburzenia świadomości, szumy w uszach czy problemy z wysławianiem się).

W przypadku migreny bez aury atak choroby nie jest poprzedzony żadnymi innymi objawami. A sam atak – czyli migrenowy ból – charakteryzuje się przede wszystkim silnym, narastającym stopniowo bólem głowy w rejonie skroni i trwającym od 4 do 72 godzin. Większość osób zmagających się z migreną odczuwa także silne nudności (często zakończone wymiotami), światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, jadłowstręt i zemdlenie.

Po ataku osoba chora czuje się rozbita, jest zmęczona, znużona i senna oraz ma pogorszoną zdolność koncentracji.