marihuana

Marihuana to narkotyk wyrabiany z konopi indyjskich. Są to rośliny rosnące w południowo-wschodniej Azji, w obu Amerykach i w rejonie Morza Śródziemnego. Popularność zyskały dzięki zawartości kilkudziesięciu biologicznie aktywnych substancji. Najsilniejsze działanie z nich mają tetrahydrokanabiole, czyli w skrócie THC. Związki te działają lekko halucynogennie i znieczulająco. Marihuana często jest zażywana na imprezach. Niestety, dużo osób zapomina, że prowadzenie samochodu po narkotykach jest niebezpieczne. Po zażyciu tego środka odurzającego siadają za kółkiem, nieraz doprowadzając do wypadku. Jak marihuana wpływa na refleks?

Kodeks Karny przewiduje karę do 2 lat więzienia za prowadzenie samochodu pod wpływem środka odurzającego. Do tego typu używek zaliczana jest też marihuana. Jej zażycie wywołuje wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia koordynacji ruchowej i pamięci oraz gorszą sprawność psychofizyczną. Doznania, które wynikają z przyjęcia THC, zależą od wielu czynników. Wpływają na nie cechy osobowości osoby, która zażywa narkotyk, oraz stosowane dawki. Najczęściej jednak uniemożliwiają sprawną jazdę autem.

Marihuana – miękki narkotyk

Marihuana uznawana jest za miękki narkotyk. Działa mniej destrukcyjne na umysł i ciało jej użytkownika niż inne środki psychoaktywne, takie jak amfetamina czy kokaina. W slangu nazywana jest gandzią, maryśką, marychą, trawą czy ziołem. Wytwarza się ją z wysuszonych kwiatostanów żeńskich konopi indyjskich. Przypomina wysuszoną natkę pietruszki. Zawartość THC w suszu marihuany wynosi około 0,5-5%. Działanie biologiczne wykazują także inne związki obecne w konopi, takie jak kannabidiol czy kannabichromen. Wpływają one na receptory kanabinoidowe typu CB1 i CB2, które sprzężone są z białkami G. Receptory CB1 występują w móżdżku i jądrach podstawnych mózgu. Rejony te związane są z regulacją łaknienia czy odczuwania bólu. Receptory CB2 występują za to w obwodowym układzie nerwowym i odpowiedzialne są za regulowanie procesów odpowiedzi immunologicznej. Ze względu na swoje działanie, marihuana znalazła zastosowanie jako środek odurzający.

Działanie marihuany

Działanie marihuany jest zależne od wielu czynników. Wpływa na nie stan emocjonalny użytkownika, obecność innych ludzi, wielkość dawki i sposób jej przyjęcia. Niebagatelne znaczenie mają również cechy osobowości oraz jednoczesne stosowanie innych używek. Najbardziej pożądanym efektem zażycia marihuany jest uczucie euforii i intensyfikacja przyjemności. THC działa nie tylko na umysł, ale także na nasze ciało. Po jego przyjęciu następuje wzrost ciśnienia krwi i wysuszenie śluzówek jamy ustnej. Mamy przyspieszone tętno, obficie się pocimy. Pojawić się mogą bóle i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej i pamięci. Mamy zwiększony apetyt, nasze ruchy są niezborne, przez co łatwo o urazy.

Subiektywne odczucia po zażyciu marihuany

Zażycie marihuany skutkuje szeregiem odczuć, które przez użytkowników uważane są za pożądane i pozytywne. Typowe objawy pojawiają się fazowo, a pomiędzy kolejnymi etapami działania THC występuje wyciszenie i uspokojenie. W pierwszej fazie osoba, która przyjęła narkotyk, ma fazę dobrego samopoczucia i euforii. Kolejny etap charakteryzuje się wyostrzonym zmysłem słuchu i wzroku oraz zaburzeniami poczucia czasu i przestrzeni. Pojawić się może również nagły, silny lęk. W następnych fazach występuje ekstaza, a potem senność. Nie wszystkie te etapy ujawniają się u osób zażywających marihuanę. Niektóre z nich czują się po niej spokojne i odprężone, inne wręcz przeciwnie – są pobudzone i podekscytowane. Niekiedy występują u nich halucynacje, urojenia i nieracjonalne myśli.

Jak marihuana wpływa na refleks?

susz marihuany

Odczucia osób zażywających marihuanę są bardzo subiektywne. Większość z nich pogarsza jednak sprawność psychofizyczną. Oznacza to, że użytkownicy „marychy” mają osłabiony refleks. Ich koordynacja ruchowa jest zaburzona, nie potrafią skupić się na kilku rzeczach równocześnie. Dodatkowo bóle i zawroty głowy utrudniają im sprawne i szybkie podejmowanie decyzji. Mogą być ociężali i apatyczni lub wręcz przeciwnie – zbyt pewni siebie i swoich możliwości. Jedynie w nielicznych przypadkach odnotowano pozytywny wpływ marihuany na stopień koncentracji.

Prowadzenie samochodu po narkotykach

W znaczącej większości przypadków marihuana osłabia refleks kierowcy oraz wpływa negatywnie na jego koordynację ruchową. Dolegliwości fizyczne, takie jak zawroty głowy, dodatkowo nie pozwalają mu skupić się na jeździe. Niektóre badania udowodniły, że osoby po zażyciu pewnych dawek THC jadą wolniej i spokojniej. Jednak nie zmienia to faktu, że ich zdolność reakcji na nagłe sytuacje, na przykład wbiegnięcie dziecka na jezdnię, jest ograniczona. Badania kanadyjskich naukowców potwierdziły, że prawdopodobieństwo wypadku wzrasta o 50% u osób, które paliły marihuanę do 3 godzin przed jazdą. Pamiętać należy także, że prowadzenie auta pod wpływem środków odurzających, jest karalne. Grozi za to kara do 2 lat więzienia.

Karolina Solga