Fitness
Badminton – zasady gry
Wraz z nadejściem wiosny pragniemy zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się dobrą kondycją fizyczną. Upragniony cel możesz osiągnąć, decydując się na badminton.
Wraz z nadejściem wiosny pragniemy zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się dobrą kondycją fizyczną. Upragniony cel możesz osiągnąć, decydując się na badminton.
Badminton posiada wiele zalet. Ta dyscyplina sportowa nie wymaga dużych nakładów finansowych. Na początek możemy zaopatrzyć się w paletki i lotkę z pobliskiego hipermarketu. Zakup takiego zestawu stanowi wydatek rzędu 15-20 zł. Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z badmintonem i nie wiemy,m czy ta forma aktywności fizycznej będzie nam odpowiadać, możemy zrezygnować z siatki.
Miejsce rozgrywki
Jako miejsce do rozgrywki meczu możemy wybrać rzadko uczęszczaną alejkę w parku lub polanę nad pobliską rzeką. Osoby, którym nie odpowiada to rozwiązanie, mogą skorzystać ze specjalnych hal. W większości polskich miast można znaleźć ośrodek, w którym znajduje się boisko do badmintona.
Poszukiwanie partnera
W przypadku badmintona najwięcej trudności może przysporzyć znalezienie partnera/partnerki. Warto porozmawiać z przyjaciółką. Wiele osób nie ćwiczy, ponieważ nie chce być obiektem kpin i niewybrednych żartów.
Badminton jako dyscyplina olimpijska
Badminton jest dyscypliną sportową, w której jednocześnie grają dwie lub 4 cztery osoby. W 1992 roku zadebiutował jako pełnoprawna konkurencja olimpijska.
Badminton – zasady
W przypadku badmintona mamy do czynienia z przebijaniem lotki za pomocą rakietki. Boisko, na którym odbywa się gra, ma postać prostokąta o wymiarach 13,4 × 6,1 m. Siatkę o szerokości 76 cm zawiesza się na wysokości 1,524 m. Masa lotki, wykonanej z 16 piórek naturalnych lub syntetycznych, powinna oscylować w granicach 4,74 g – 5,50 g.
Na mecz składają się sety, które są rozgrywane do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi. Mecz uważa się za zakończony wówczas, gdy jeden z zawodników wygra dwa sety.
Zalety badmintona
Osoby, które grają w badmintona, nie tylko poprawiają swoją kondycję fizyczną, ale też szlifują umiejętność szybkiego reagowania.
Historia badmintona
Pozostałości cywilizacji azteckiej i chińskiej wskazują, iż w starożytności badminton cieszył się dużą popularnością. W 1870 roku w hrabstwie Gloucestershire, nieopodal Bristolu, odbył się pierwszy mecz, który sprowadzał się do podbijania lotki za pomocą rakietki. Zasady gry były zbliżone do tych, które obowiązują na olimpijskich arenach.
Choć badminton wymaga dobrej kondycji fizycznej, nie należy się zrażać. Regularnie rozgrywane mecze pozwalają cieszyć się dobrą formą, jednocześnie poprawiają samopoczucie.
« Warsztaty literackie dla osób 60+