Przedwiośnie często okazuje się zdradliwe. Gdy za oknem widzimy piękne słońce, a termometr pokazuje 10 stopni Celsjusza, wiele osób boryka się z przeziębieniem. Jak szybko powrócić do dobrej formy?
Przeziębienie zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza. Niegroźną infekcję wirusową można zwalczyć w domowym zaciszu, stosując się do kilku rad.
Przeziębienie – czynniki ryzyka
Gdy w chłodny, wietrzny dzień czekamy na autobus, spada odporność naszego organizmu. Z kolei środki komunikacji miejskiej stanowią rezerwuar drobnoustrojów chorobotwórczych. “Warto pamiętać, iż wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową”. Gdy współpasażerowie kichają, wzrasta ryzyko wystąpienia przeziębienia i grypy.
Przeziębienie i grypa – różnice
Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, rozwija się stopniowo, na ogół trwa 7 dni. Towarzyszą mu takie objawy jak zmęczenie, złe samopoczucie, drapanie w gardle, kichanie i kaszel. Udowodniono, że osoby, które przez 3 dni zwalniają tempo i nie wychodzą z domu, szybciej pozbywają się uciążliwych dolegliwości.
Pierwszy dzień
Walkę z przeziębieniem rozpoczynamy od zbicia gorączki. Dopóki temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza, nie należy korzystać z leków. Zazwyczaj ziołowe napary o właściwościach rozgrzewających i napotnych rozwiązują problem. Taką aktywność wykazują wysuszone kwiaty lipy.
Osoby, które zmagają się z infekcją, powinny pamiętać o swoich bliskich. Kichając i kaszląc, należy zakrywać twarz chusteczką jednorazową. Niezwykle istotną rolę odgrywa higiena. Częste mycie rąk ogranicza ryzyko przeniesienia wirusów chorobotwórczych.