Ból głowy jest wyjątkowo powszechną dolegliwością. Nie jest łatwo określić, co jest jego przyczyną. Może być spowodowany zaburzeniami neurologicznymi, nadciśnieniem tętniczym, zatruciem, zmianą pogody czy zbyt wysoką temperaturą. Głowa boleć nas może ze stresu lub w czasie miesiączki. Mniej typowym źródłem dolegliwości są choroby oczu, takie jak jaskra czy zapalenie tęczówki. Zmagać się z nią mogą także osoby, które mają wady wzroku. Dlaczego choroby oczu powodują ból głowy?
Ból głowy może być tak silny, że uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Jeżeli jego przyczyną są choroby oczu, towarzyszyć mu mogą zaburzenia widzenia i łzawienie oczu. Pacjenci skarżą się także na uczucie uciskania skroni, czoła i potylicy. Takie objawy mogą świadczyć o poważnych schorzeniach narządu wzroku. Jak je rozpoznać?
Dlaczego choroby oczu powodują ból głowy?
Bóle głowy dzielimy na samoistne oraz objawowe. Te pierwsze stanowią istotę choroby. Wyróżniamy wód nich migrenę oraz dolegliwości typu napięciowego lub klasterowego. Ich leczenie polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwbólowych. Objawowe bóle są spowodowane przez inne choroby. Ustępują dopiero po podjęciu terapii pierwotnego schorzenia. Ból głowy wynika z podrażnienia różnych anatomicznych struktur, takich jak mięśnie, naczynia krwionośne czy nerwy czaszkowe i rdzeniowe. W przypadku chorób oczu częstą przyczyną dolegliwości jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej lub stan zapalny w obrębie narządu wzroku. Krótko- lub dalekowzroczność prowadzi za to do wzmożonego wytężania wzroku, co powoduje wzrost napięcia mięśni. Głowa wydaje się wtedy ciężka i może boleć, a oczy silnie pieką i łzawią.
Jaskra – poważna przyczyna bólu głowy
Jaskra to ogólne określenie grupy chorób, które prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych i całkowitej ślepoty. Na te groźne schorzenie cierpi około 70 milionów osób na świecie. Może ono przybrać formę przewlekłą lub ostrą. Początkowo przewlekła jaskra może przebiegać bezobjawowo. U pacjenta pojawia się niekiedy światłowstręt, łzawienie oczu oraz widzenie mroczków. Ból głowy w trakcie tego typu schorzenia pojawia się rano i jest raczej słaby. Przy ostrej jaskrze ból ma już świdrujący charakter. Obejmuje zazwyczaj oko, oczodół i połowę głowy. Chory widzi tęczowe koła, jego oczy łzawią, a źrenice są rozszerzone. Niekiedy choroba wywołuje ogólne symptomy, takie jak zwolnienie akcji serca, nudności czy pocenie się. Ostry atak choroby wymaga natychmiastowej pomocy okulisty, która często kończy się operacją.
Choroby oczu – zapalenie tęczówki
Zapalenie tęczówki jest nawrotową chorobą, która obejmuje tęczówkę oraz ciało rzęskowe. Pojawia się najczęściej u osób cierpiących na schorzenia autoimmunologiczne, a w szczególności te reumatyczne. Występuje u pacjentów cierpiących na takie choroby, jak reumatoidalne lub łuszczycowe zapalenie stawów, sarkoidoza, stwardnienie rozsiane czy toczeń rumieniowaty. Może pojawić się też w przebiegu gruźlicy, kiły czy infekcji narządu wzroku. Zapalenie tęczówki objawia się łzawieniem i zaczerwienieniem chorego oka, światłowstrętem, zaburzeniami widzenia i widocznym zniekształceniem źrenicy. Ból głowy obejmuje zazwyczaj okolicę oka, czoło lub skroń. Dolegliwości leczy się za pomocą farmaceutyków stosowanych miejscowo. Podaje się także kortykosteroidy doustne lub w formie kropli do oczu. Konieczne jest również leczenie pierwotnego schorzenia, jeżeli zostało rozpoznane.
Ból głowy wywołany przez wady wzroku
Wady wzroku to najczęstsze dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Są wynikiem niezdolności układu optycznego do właściwego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Wady wynikać mogą z zaburzeń akomodacji oka, zmian wymiarów gałki ocznej lub utraty przejrzystości rogówki lub soczewki. Najwięcej osób cierpi na dalekowzroczność i krótkowzroczność. W przypadku tej pierwszej pacjenci widzą ostro przedmioty, które są daleko od nich, a nieostro te będące blisko. Przy krótkowzroczności jest odwrotnie – rozmazane są wszelkie rzeczy, które są oddalone. Tym dwóm wadom często towarzyszy też astygmatyzm, który polega na niejednakowym załamywaniu promieni świetlnych. Obraz jest wtedy niewyraźny. Ból głowy wynikający z wad wzroku pojawia się regularnie i towarzyszy mu uczucie ciężkości w głowie. Dodatkowo oczy są zmęczone, pieką i łzawią. Aby zaradzić przykrym objawom, konieczne jest skorygowanie problemów z ostrością wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.
Karolina Solga