jaskra

Istnieją choroby oczu, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jedną z nich jest jaskra – jak ją rozpoznać?

Jaskra – co to za choroba?

Jaskra to zanik nerwu wzrokowego. To ważny łącznik, pomiędzy naszym mózgiem a okiem. Oko utrwala obraz na dnie, wyścielanym siatkówką. Przekaz obrazu następuje przez nerw zrokowy do mózgu. Poszczególne włókna nerwowe mogą zanikać, powodując ubytki, a w konsekwencji utratę wzroku. Nerw zanika nieodwracalnie, ponieważ zniszczone nerwy nie są w stanie się na nowo odbudować. Taką kolej rzeczy powoduje zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Wiele chorób przyczynia się do rozwoju jaskry. Nakładające się na siebie ubytki prowadzą do coraz to większych problemów ze wzrokiem. W ostatniej fazie choroby, następuje tzw. widzenie lutenowe. Chorzy widzą jak przez dziurkę od klucza, z czasem całkowicie ślepnąc. Choć jaskra częściej występuje u starszych, diagnozuje się ją także u osób młodych. Nawet operacje laserowe nie są w stanie przywrócić pełni wzroku przy zaawansowanym schorzeniu. Leczenie polega na utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia oka i zachowaniu jak najdłużej możliwości widzenia.

Jaskra – jak ją rozpoznać?

wzrok

Rozpoznanie choroby opiera się na szeregu różnych badań. Typowymi dla jaskry objawami są ubytki wzroku i zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego. Pacjencji bardzo często bagatelizują pojawiające się problemy ze wzrokiem, żyjąc nieświadomie z chorobą przez lata. Szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie jaskry może zmniejszyć objawy postępowania choroby. W celu rozpoznania lekarz wykonuje podstawowe badanie wzroku, określające widzenie z bliska i daleka oraz ocenia tarczę nerwu wzrokowego przy sprawdzaniu dna oka. Bada się także komputerowo pole widzenia. Do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego używa się najczęściej tonometr Goldmanna, który stosuje się na całym świecie w diagnostyce jaskry. Niezbędnymi metodami jest również badanie ognioskopowe kąta przesączania oraz tomografia optyczna, określająca mechanizm zamknięcia kąta w oku. Osoby mające problemy z widzeniem powinny zgłosić ten fakt okuliście, który wykona właściwe badania, pozwalające na rozpoznanie choroby. Rutynowe badania kontrolne, które znają osoby mające wadę wzroku, mogą nie być wystarczające do określenia wystąpienia jaskry, dlatego ważna jest obserwacja oraz dokładniejsze badania.

Wzrok pozwala nam na codzienne funkcjonowanie. Wszelkie jego wady mogą utrudnić nam życie. Jaskra może odebrać nam ten niezwykły komfort, jakim jest możliwość widzenia, dlatego warto pamiętać o badaniach wzroku i konsultacjach lekarskich.