Domy spokojnej starości wciąż budzą wiele kontrowersji. Jak wygląda życie w domu seniora? Jak przebiega opieka nad osobami starszymi?

Fakty i mity o domach seniora

Nasze społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. Potrzeba opieki nad starszymi osobami to naturalna konsekwencja sytuacji, kiedy liczba seniorów przewyższa liczbę osób w wieku produkcyjnym. Domy spokojnej starości są potrzebne, jednak nie cieszą się w Polsce dużym zaufaniem społecznym.

To konsekwencja medialnego szumu wokół kilku przypadków skandalicznych warunków, w jakich przyszło żyć pensjonariuszom takich ośrodków. W telewizji nie mówi się jednak o domach seniora, które oferują podopiecznym naprawdę wysoki standard i poziom opieki. Niestety, te placówki, w których dochodzi do nadużyć, zdążyły już zrobić „reklamę” wszystkim domom seniora w Polsce i trudno teraz zmazać tę plamę.

Jak wybrać dom seniora?

Aby mieć pełny obraz domu seniora, najlepiej po prostu wybrać się w odwiedziny do jednego bądź kilku ośrodków. To, jaki będzie ich poziom, zależy tylko od rodzin osób, które tam przebywają. Jeśli dzieci nie interesują się losem rodziców, zostawiają ich w domu starości, aby pozbyć się kłopotu i nie monitorują ich stanu – nic dziwnego, że dochodzi do nadużyć.