Anoreksja, bulimia i otyłość to najbardziej znane choroby związane z zaburzeniami odżywiania. Problem jest jednak dużo szerszy i obejmuje znacznie więcej schorzeń. Do mniej znanych, choć równie niebezpiecznych zaburzeń odżywiania zaliczamy między innymi anarchię żywieniową.

Chaotyczne jedzenie

Współczesne tempo życia bardzo często wymusza na nas szybkie posiłki i małe przekąski w najróżniejszych miejscach i o różnych porach. Rano nie ma czasu na zjedzenie porządnego śniadania, więc po drodze do pracy kupujesz pączka i „gorący kubek”. W przerwie między jednym zajęciem a drugim robisz kęs i popijasz kawą. Zamiast obiadu zamawiasz na mieście fast fooda i jesz w biegu. Wieczorem przegryzasz marchewkę, bo przecież trzeba jednak dbać o linię.

Chaotyczne jedzenie zdarza się każdemu – zawsze może przytrafić się bardziej zabiegany dzień lub taki moment, kiedy po prostu nie ma czasu lub ochoty na zrobienie całego obiadu.

Jeśli jednak gotowane potrawy zastępujesz gotowymi produktami i masz problem z jedzeniem regularnych posiłków, prawdopodobnie cierpisz na anarchię żywieniową.

Mało i często

Objawami anarchii żywieniowej jest jedzenie głównie przekąsek na zimno i gotowych dań. Osoby, które cierpią na to zaburzenie, rezygnują zupełnie z normalnych posiłków na rzecz chrupek, ciastek, warzyw, i wszystkich tych potraw, które można bardzo szybko przyrządzić i nie wymagają wysiłku. Bardzo często przekąski jedzą w biegu lub na stojąco a także w nietypowych miejscach – w łóżku, w samochodzie.