Tkliwość, bolesność i obrzęk piersi przed miesiączką to najczęściej zgłaszane przez kobiety dolegliwości. Problem ten może dotyczyć nawet 90% pań. Dlaczego przed miesiączką pojawia się bolesność piersi?

PMS a ból piersi

Objawy takie jak: ból piersi, obrzęki, tkliwość, duża wrażliwość na dotyk, a nawet powiększenie rozmiaru piersi, to najczęstsze objawy występujące w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Na tę przypadłość cierpi bardzo wiele kobiet w wieku rozrodczym.

Dla większości z nich dolegliwości przedmiesiączkowe, w tym ból piersi, są tak naturalne, że nawet nie zgłaszają ich lekarzowi. W gruncie rzeczy ból piersi przed miesiączką nie jest dolegliwością poważną. Jest związany z naturalnymi dla cyklu miesiączkowego spadkami hormonów oraz zatrzymaniem wody w organizmie.

Mastodynia, czyli bolesność piersi

Fachowe, medyczne określenie bólu piersi to mastodynia. Ból może mieć różne natężenie oraz charakter: pulsujący, tępy, ostry, kolący. Czasami piersi są po prostu wrażliwe na dotyk, w innym przypadku występuje dotkliwy ból oraz obrzęk piersi.

Mastodynię można podzielić na cykliczną (comiesięczną) i acykliczną. Bolesność zazwyczaj pojawia się w drugiej połowie cyklu. Jednak mastodynia może też być wynikiem źle dobranego biustonosza, objawem infekcji albo pierwszym symptomem guza.