Kobiece dolegliwości Zdrowie

Bolesność piersi przed okresem

Tkliwość, bolesność i obrzęk piersi przed miesiączką to najczęściej zgłaszane przez kobiety dolegliwości. Problem ten może dotyczyć nawet 90% pań. Dlaczego przed miesiączką pojawia się bolesność piersi?

Tkliwość, bolesność i obrzęk piersi przed miesiączką to najczęściej zgłaszane przez kobiety dolegliwości. Problem ten może dotyczyć nawet 90% pań. Dlaczego przed miesiączką pojawia się bolesność piersi?

PMS a ból piersi

Objawy takie jak: ból piersi, obrzęki, tkliwość, duża wrażliwość na dotyk, a nawet powiększenie rozmiaru piersi, to najczęstsze objawy występujące w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Na tę przypadłość cierpi bardzo wiele kobiet w wieku rozrodczym.

Dla większości z nich dolegliwości przedmiesiączkowe, w tym ból piersi, są tak naturalne, że nawet nie zgłaszają ich lekarzowi. W gruncie rzeczy ból piersi przed miesiączką nie jest dolegliwością poważną. Jest związany z naturalnymi dla cyklu miesiączkowego spadkami hormonów oraz zatrzymaniem wody w organizmie.

Mastodynia, czyli bolesność piersi

Fachowe, medyczne określenie bólu piersi to mastodynia. Ból może mieć różne natężenie oraz charakter: pulsujący, tępy, ostry, kolący. Czasami piersi są po prostu wrażliwe na dotyk, w innym przypadku występuje dotkliwy ból oraz obrzęk piersi.

Mastodynię można podzielić na cykliczną (comiesięczną) i acykliczną. Bolesność zazwyczaj pojawia się w drugiej połowie cyklu. Jednak mastodynia może też być wynikiem źle dobranego biustonosza, objawem infekcji albo pierwszym symptomem guza.

Jeśli bóle piersi wystąpią w pierwszej połowie cyklu to znak, że może dziać się coś niepokojącego. Również nagły ból lub zmiana w nasileniu objawów mogą być oznaką łagodnych guzków – włókniaków lub torbieli – albo zapalenia gruczołu piersiowego lub brodawki. Należy wtedy niezwłocznie wybrać się do lekarza, który zaleci mammografię, USG i wykona dokładną diagnostykę.

Jak radzić sobie z bolącymi piersiami

Mastodynia bywa dokuczliwa, jednak dzięki kilku sposobom można naturalnie złagodzić jej objawy. Warto skupić się przede wszystkim na diecie: wyeliminować tłuszcze, ostre przyprawy, a także czekoladę, alkohol oraz wszelkie napoje, które zawierają kofeinę i teinę (kawę, herbatę, colę i napoje energetyczne).

Należy ograniczyć w tym czasie ćwiczenia i duży wysiłek fizyczny. Bolesność piersi może złagodzić przyjmowanie witamin: A, E i z grupy B, magnezu, a także oleju z wiesiołka. Skuteczny może okazać się dobór odpowiedniej bielizny, w czym pomocna jest porada profesjonalnej brafitterki. W cięższych przypadkach lepiej udać się do lekarza, który może przepisać odpowiednie leki hormonalne, leki odwadniające a także niesterydowe leki przeciwzapalne.

Bolące piersi w drugiej połowie cyklu to naturalny objaw zbliżającej się miesiączki. Jeśli jednak cokolwiek Cię niepokoi – wybierz się do ginekologa lub lekarza rodzinnego, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *