Jeśli bóle piersi wystąpią w pierwszej połowie cyklu to znak, że może dziać się coś niepokojącego. Również nagły ból lub zmiana w nasileniu objawów mogą być oznaką łagodnych guzków – włókniaków lub torbieli – albo zapalenia gruczołu piersiowego lub brodawki. Należy wtedy niezwłocznie wybrać się do lekarza, który zaleci mammografię, USG i wykona dokładną diagnostykę.

Jak radzić sobie z bolącymi piersiami

Mastodynia bywa dokuczliwa, jednak dzięki kilku sposobom można naturalnie złagodzić jej objawy. Warto skupić się przede wszystkim na diecie: wyeliminować tłuszcze, ostre przyprawy, a także czekoladę, alkohol oraz wszelkie napoje, które zawierają kofeinę i teinę (kawę, herbatę, colę i napoje energetyczne).

Należy ograniczyć w tym czasie ćwiczenia i duży wysiłek fizyczny. Bolesność piersi może złagodzić przyjmowanie witamin: A, E i z grupy B, magnezu, a także oleju z wiesiołka. Skuteczny może okazać się dobór odpowiedniej bielizny, w czym pomocna jest porada profesjonalnej brafitterki. W cięższych przypadkach lepiej udać się do lekarza, który może przepisać odpowiednie leki hormonalne, leki odwadniające a także niesterydowe leki przeciwzapalne.

Bolące piersi w drugiej połowie cyklu to naturalny objaw zbliżającej się miesiączki. Jeśli jednak cokolwiek Cię niepokoi – wybierz się do ginekologa lub lekarza rodzinnego, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

M. Witczak