Seks

Dyspareunia – gdy współżycie sprawia ból

Masz ten problem i myślisz, że jest z Tobą coś nie tak? Że to wszystko Twoja wina, bo nie sprawdzasz w łóżku, a teraz jeszcze się wstydzisz i masz kompleksy? Nic podobnego! Ból w trakcie seksu przytrafia się prawie każdej kobiecie na pewnym etapie życia.

Masz ten problem i myślisz, że jest z Tobą coś nie tak? Że to wszystko Twoja wina, bo nie sprawdzasz w łóżku, a teraz jeszcze się wstydzisz i masz kompleksy? Nic podobnego! Ból w trakcie seksu przytrafia się prawie każdej kobiecie na pewnym etapie życia.

Problem, choć kłopotliwy i krępujący jest powszechny. Sprawdź jak zażegnać chwilowy kryzys i na nowo cieszyć się satysfakcjonującym seksem ze swoim partnerem.

Bolesne stosunki

Dyspareunią zwykło się określać pewien rodzaj dysfunkcji seksualnej. Objawia się ona bólem, ogólnym dyskomfortem i nieprzyjemnymi uczuciami podczas uprawiania seksu. Do innych należą także suchość pochwy i tzw. obkurczenie pochwy, kłucie i pieczenie.

Objawem podświadomym może być jeszcze unikanie kontaktów seksualnych oraz uczucia strachu, niepewności i lęku, kiedy znajdujemy się w sytuacjach intymnych z naszym partnerem.

Dyspareunia, czyli problem większości kobiet

Uczucia związane z bolesnymi stosunkami seksualnymi są bliskie praktycznie wszystkim paniom. Pojawiają się przecież już podczas pierwszych igraszek łóżkowych – przy pękaniu błony dziewiczej.

Z kolei panie, które są już aktywne seksualnie dłuższy czas mogą być narażone na liczne infekcje np. drożdżycę pochwy, które też powodują ból przy stosunku. Niektórym zupełnie nie służą polecane w reklamach żele i pianki mające poprawić jakość życia seksualnego. W efekcie stosowania perspektyw, antykoncepcji też pojawią się uczulenia i podrażnienia – uniemożliwiające przez dany okres podejmowanie aktywności seksualnej.

Istotny jest też wiek. Z biegiem czasu kobietom spada poziom estrogenu co powoduje, że ścianki pochwy stają się coraz cieńsze, suchsze i podatne na podrażnienia.

Rodzaje dyspareunii

Bolesny seks może mieć kilka przyczyn. Jeśli jest wynikiem wspomnianych infekcji, alergii, zabiegu lekarskiego, ból nie ustąpi jeśli nie zastosujemy odpowiednich kroków leczniczych. Jedną z przyczyn mogą być też problemy zdrowotne z kręgosłupem lub stawami.

Z kolei jeśli kłopot ma podłoże psychologiczne, np. lęk przed ciążą, traumatyczne doświadczenia seksualne jak gwałt, wymaga też innego sposobu leczenia jak i podejścia do kobiety. Sporą rolę odegra tu partner, powinien się wykazać wyrozumiałością i cierpliwością.

Jak leczyć dyspareunię?

Na początku można spróbować odpowiednio dobranego środka nawilżającego, innej pozycji i techniki podczas amorów. Dla pań, które już przechodzą menopauzę i kłopot wiąże się z jej konsekwencjami (np. suchość pochwy) poleca się hormonalną terapię zastępczą. Ból podczas stosunku można przedyskutować z ginekologiem lub seksuologiem, a nawet psychologiem.

Leczenie tego typu kłopotów w tym infekcji dróg rodnych wiąże się z przyjmowaniem antybiotyków i leków przeciwgrzybicznych. W przypadku np. brodawek wirusowych stosuje się też interwencje chemiczne i wycinanie.

Anna Konopka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *