Wszyscy wiedzą, że zielona herbata ma nieocenione właściwości dietetyczne i kosmetyczne. Jednak na tym nie kończą się zalety tego naturalnego przysmaku. Dlaczego zielona herbata jest szczególnie przyjazna kobietom?

Istnieje wiele gatunków zielonej herbaty, każdy z nich ma swoje unikalne właściwości smakowe, ale wszystkie w jednakowym stopniu wspomagają nasze zdrowie. Choć tradycja dalekowschodnia od tysiąca lat wskazuje na dobroczynne działanie zielonej herbaty na nasze dolegliwości, jednak współcześni badacze woleli się przyjrzeć krytycznie zaletom przypisywanym zielonej herbacie.

I oczywiście musieli potwierdzić to, co Chińczcy wiedzą od dawna: codzienne picie zielonej herbaty po prostu doskonale działa na nasze ciało – zmniejsza ryzyko chorób krążenia, obniża poziom złego cholesterolu, walczy z nadwagą, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Trzeba ją tylko pić długo i regularnie.

Właściwości zielonej herbaty

Cóż takiego zawiera zielona herbata, co czyni ją wyjątkową? Odpowiedź brzmi – taniny, czyli naturalne garbniki, które odpowiadają za specyficzną goryczkę herbaty. Są to polifenyle o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych, czyli antyutleniających.

To właśnie dzięki tym właściwościom zielona herbata skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, działa detoksykująco i antybakteryjnie. Nas interesuje szczególnie ta ostatnia cecha – walka z bakteriami.