O jodze słyszała chyba każda z nas. Tylko jak ją zdefiniować? Czy jest to system ćwiczeń czy może cały styl życia? Jedno i drugie w pewien sposób charakteryzuje jogę, jednak nie do końca. Dziś postaramy się odkryć jej tajemnicę.

Czym jest joga?

Joga jest systemem ćwiczeń psychofizycznych pochodzącym sprzed 5 tysięcy lat i jednocześnie systemem filozoficznym System ten pochodzi ze starożytnych Indii. To właśnie tam narodziła się ta praktyka, która polega na ćwiczeniu pozycji pomagających nam ćwiczyć zarówno ciało, jak i umysł. Joga pozwala nam także zrozumieć, jak działa i funkcjonuje nasze ciało i nasz umysł. Można więc rzec, iż joga jest sposobem na doskonalenie ciała i dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, jak również o duchową równowagę i o świadomość.

Ścieżki jogi

Podczas ćwiczenia jogi pracujmy jednocześnie na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Ścieżka jogi prowadzi nas do zmian w wymienionych wyżej aspektach. Zmieniamy się na lepsze, gdyż joga uczy nas szacunku do otaczającego świata, do innych ludzi, do samych siebie i do własnego ciała. Uczy nas traktowania go zgodnie z jego przeznaczeniem, a także właściwego odczytywania sygnałów i znaków przez niego do nas wysyłanych. Brahma dał ludziom jogę po to, aby zrozumieli kim są naprawdę. I joga w tym pomaga – w zrozumieniu siebie, swoich potrzeb, ograniczeń, ale i swojej siły.

Zalety jogi

Joga to harmonia pomiędzy duchem i ciałem, to naturalny spokój duszy i czystość umysłu. To zbiór zasad moralnych i etycznych dających nam czytelną podpowiedź, jak żyć, aby nie krzywdzić ani samych siebie, ani innych ludzi. Głównym celem jogi jest oderwanie nas od rzeczywistości oraz wprowadzenie naturalnego ładu i porządku.