Snowboard (snowboarding) jest jednym ze sportów zimowych. Polega ona na jeździe na desce snowboardowej. Jazda ta jest bardzo często połączona z wykonywaniem różnych, ciekawych ewolucji oraz skoków. Dzięki temu sport ten może dostarczyć wiele radości i adrenaliny.

Deska snowboardowa

Snowboard polega na zjeżdżaniu ze stoków na desce snowboardowej. Deska zastała wynaleziona na początku XX wieku, ale dopiero w latach 60-tych zyskała na popularności. Została zaprojektowana w ten sposób, aby można ja przypiąć do stóp, a następnie z jej pomocą zjeżdżać z ośnieżonych pagórków i stoków. Deski są zazwyczaj wytwarzane z drewna laminowanego włóknem szklanym.

Od frontu deska posiada tzw. nos – ma to na celu zapobieganie zakopywanie się w miękkim śniegu. Z kolei z tyłu deska jest zazwyczaj płaska, choć zdarzają się i takie, które mają również tył zadarty (deski te przeznaczone są dla osób wykonujących różne ewolucje i jeżdżą na desce tyłem). Powierzchnia deski, która styka się ze śniegiem, nazywana jest ślizgiem.

Ślizg pokryty jest tworzywem sztucznym umożliwiającym wchłanianie smarów zmniejszających tarcie deski o śnieg. Krawędzie boczne są bardzo często zaopatrzone w cienkie metalowe powierzchnie natarcia, dzięki czemu różne zwroty i ewolucje są w znacznym stopniu ułatwione. Z kolei góra deski jest pokryta różnymi rysunkami, a dodatkowo snowboardziści często dodają swoje wzory, aby deska byłą oryginalna i świadczyła o ich charakterze.

Snowboard jest ciekawym sportem, który można zacząć uprawiać właściwie w każdym wieku. Warto zapisać się na indywidualny kurs pod okiem specjalisty (około 70 zł za godzinę), a później można już spokojnie bawić się chociażby w którymś z parków snowboardowych.