Biegunka przewlekła to oddawanie zwiększonych ilości stolca o luźnej konsystencji przez czas dłuższy niż 4 tygodnie. Tyle w temacie oficjalnej definicji. W praktyce to objaw wielu chorób o różnym charakterze. Jest zdecydowanie rzadsza od biegunki ostrej, ale niesie ze sobą konieczność diagnostyki i długotrwałego leczenia.

Przyczyny przewlekłej biegunki są bardzo zróżnicowane: od dość częstych zaburzeń czynnościowych pod postacią zespołu jelita nadwrażliwego, przez nieswoiste zapalenia jelit takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, efekty uboczne zażywanych leków, przewlekłe choroby bakteryjne czy pasożytnicze, po choroby nowotworowe. Już z tych informacji można wywnioskować, że diagnostyką i leczeniem przewlekłej biegunki powinien zająć się lekarz, najczęściej gastroenterolog.

Długotrwałej biegunce mogą towarzyszyć bardzo zróżnicowane objawy, które zależą od choroby będącej przyczyną dolegliwości. Najczęściej są to:

  • bóle brzucha, zwłaszcza tuz przed wypróżnieniem (typowe w zespole jelita nadwrażliwego),
  • krew w stolcu (w nieswoistych zapaleniach jelit oraz w chorobie nowotworowej),
  • chudnięcie (głównie w chorobach nowotworowych, trzustki, nieswoistych zapaleniach jelit),
  • stany gorączkowe (nieswoiste zapalenia jelit).

Przed pójściem do lekarza warto zastanowić się, co jeszcze zmieniło się w naszym samopoczuciu i w jakich sytuacjach czujemy się gorzej, co nasila objawy, czy coś nam pomaga.