Babskie sprawy Styl życia Święta 2017

Karnawał na świecie

Za nami Sylwester, ale przed nami cały Karnawał! W tym roku ostatnia zabawa karnawału przypada dopiero 1 marca 2014 roku, a Ostatki 4 marca, tak więc mamy wiele okazji na imprezy, bale i przyjęcia.

Za nami Sylwester, ale przed nami cały Karnawał! W tym roku ostatnia zabawa karnawału przypada dopiero 1 marca 2014 roku, a Ostatki 4 marca, tak więc mamy wiele okazji na imprezy, bale i przyjęcia.

Jeśli jednak mamy ochotę i możliwość przeżyć coś naprawdę ekscytującego, to wybierzmy się na któryś z najbardziej znanych światowych karnawałów. Dobra zabawa i niesamowite przeżycia gwarantowane!

Karnawał na świecie

Karnawał wywodzi się z kultów agrarnych i kultów młodości i jest ściśle związany z tańcami. Z tego też powodu współczesne imprezy karnawałowe to czas zabawy, śmiechów i tańców. Podczas Karnawału mamy okazję się pobawić, a mieszkańcy niektórych części świata robią to naprawdę po mistrzowsku.

Brazylia – Rio de Janeiro

Tu właśnie odbywa się najsłynniejszy karnawał na całym świecie. Główną atrakcją są parady samby na tzw. sambodromie. W kolejnych dniach karnawału sambę tańczą mistrzowie, szkoły tańca, a także dzieci. Oczywiście w tym mieście odbywają się jednocześnie i wystawne bale w bardzo drogich hotelach, ale także i koncerty czy uliczne zabawy.

Włochy – Wenecja

Najsłynniejszy, europejski karnawał odbywa się w Wenecji. kojarzy on się nam głównie z tradycyjnymi maskami. Maski, obok balowego stroju, są obowiązkowym wyposażeniem każdego uczestnika. W mieście odbywają się liczne i huczne imprezy, zarówno w drogich hotelach, restauracjach czy salach koncertowych, ale nawet i w kościołach. Każdego roku odbywa się m.in. bal czekoladowy na placu św. Marka. Organizatorzy idą jednak z duchem czasu i organizują imprezy według współczesnych motywów, np. bal erotyczny, którego pomysł oparty jest na książce „50 twarzy Greya”. Starożytna sentencja „Raz w roku dozwolone jest wariować” przyświeca uczestnikom i można rzec, że wszyscy biorący udział w zabawie się do tego stosują.

Francja – Nicea

Karnawał w Nicei jest zawsze organizowany w drugiej połowie lutego. Jego cechą charakterystyczną jest morze kwiatów, bowiem tradycyjnie jest on powiązany z powitaniem wiosny. Każdego roku wybierany jest król, który przewodzi zabawie i w pewien sposób nadaje jej charakteru.

Szwajcaria – Bazylea

W pierwszy poniedziałek po katolickim Popielcu, o świcie, rozpoczyna się jeden z najsłynniejszych karnawałów w krajach niemieckojęzycznych. Karnawał ten trwa 3 dni i w tym czasie przez miasto maszerują kolorowe i roztańczone pochody. Co ciekawe, do tych pochodów nie mogą dołączać turyści, bowiem aktorzy występujący w inscenizacjach i uczestnicy grup maskowych rekrutowani są tylko i wyłącznie spośród mieszkańców.

Hiszpania – Teneryfa

W Santa Cruz i na Puerto de la Cruz odbywają się dwa słynne karnawały, które w każdym roku mają inny temat przewodni. Obchody rozpoczynają się od wyboru królowej karnawału, a kończą tzw. pogrzebem sardynki. Ten odbywający się w Środę Popielcową rytuał jest niezwykłą procesją żałobną, podczas której nieskromnie ubrani żałobnicy niosą papierową kukłę ryby, a następnie ją „grzebią” w wodach oceanu. Ma to oznaczać odrodzenie się ludzi do nowego życia.Stany Zjednoczone – Nowy Orlean

To tu odbywa się jeden z najstarszych na świecie karnawałów – Mardi Gras. W weekend tuż przed tłustym wtorkiem przypada kulminacja zabaw. Przez miasto przechodzi kilka parad, które są organizowane przez towarzystwa z poszczególnych dzielnic. Na wielkich ciężarówkach umieszczone są platformy, na których znajdują się uczestnicy.

Do tradycji należy także rzucanie w tłum maskotkami czy koralikami. Miasto ma też swoje karnawałowe ciasto, które jest polukrowane w kolorach Mardi Gras. Te trzy kolory to: złoty symbolizujący władzę, zielony symbolizujący wiarę oraz fioletowy symbolizujący sprawiedliwość. W środku ciasta znajduje się plastikowa figurka, a ten, który ją znajdzie, jest zobowiązany do zorganizowania przyjęcia.

To tylko kilka spośród wielu karnawałów, które odbywają się na świecie. Warto by choć raz pobawić się na imprezie zorganizowanej z takim rozmachem. I choć zazwyczaj bale są płatne, to jednak w wielu miejscach można brać udział w paradach całkowicie za darmo. Jeśli jednak nie uda nam się tam wyjechać, to możemy choć poobserwować w telewizji, jakie parady zorganizowano dla mieszkańców poszczególnych miast i ich gości w tym roku.

Sabina Sokołowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *