Jadasz nieregularne posiłki i w ciągu dnia ciągle coś podjadasz? A może mimo regularnie zaplanowanej diety i tak skubiesz coś między posiłkami? Sprawdź jak uniknąć podjadania i poczuć się dzięki temu lepiej?

Dlaczego podjadamy?

Optymalna dieta dla naszego zdrowia zakłada, że w ciągu dnia jemy 5 posiłków (dwie przekąski i trzy podstawowe posiłki). W rzeczywistości jednak wielu ludziom bardzo trudno zachować taki właśnie podział. Jadamy z reguły nieregularnie, zapominając o śniadaniu lub objedzie, za to nadrabiając różnymi (często niezdrowymi) przekąskami. Wynika to z nieregularnego trybu życia, braku czasu, a nawet braku wiedzy na temat tego, co jest dobre dla własnego zdrowia. Jednak podjadanie może mieć też przyczyny psychiczne – zajadamy stres, niepewność, strach, smutek, a nawet nudę.

Do czego prowadzi podjadanie?

Do podjadania przyznaje się nawet 90% Polaków. To bardzo niepokojące informacje. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podjadanie to bardzo niezdrowy nawyk, który może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Nieregularne jedzenie prowadzi do nadwagi i otyłości, obciąża żołądek i hamuje procesy trawienia, powoduje wahania poziomu cukru we krwi. Jeśli masz problem z określeniem czy Twoje podjadanie naprawdę jest niezdrowe – zapisuj codziennie ilość i jakość swoich posiłków. Przekonasz się jak wiele w ciągu dnia zjadasz i czy wszystkie Twoje przekąski są wartościowe.

Jak skończyć z podjadaniem między posiłkami?

Warto zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i zamiast niezdrowych przekąsek (słodyczy, fast-foodów, gotowych dań) wprowadzić do swojego jadłospisu inne produkty. Jedz 5 posiłków dziennie co 3-4 godziny.