O zakresie badań koniecznych do postawienia diagnozy zadecyduje lekarz. Najczęściej są to badania laboratoryjne krwi i stolca, badanie usg jamy brzusznej oraz kolonoskopia. Tej ostatniej wbrew powszechnej opinii nie zawsze trzeba wykonywać (zwłaszcza przy bardzo prawdopodobnym podejrzeniu zespołu jelita nadwrażliwego), ale zależy to od wielu czynników, czyli krótko mówiąc decyduje o tym lekarz.

W związku z różnorodnością przyczyny przewlekłej biegunki nie sposób podać dobrego sposobu leczenia tej przypadłości. Po raz kolejny podkreślam, że o sposobie leczenia decyduje lekarz.

Możemy jednak zastosować kilka ogólnych metod, które mogą pomóc. Jak zwykle w biegunce ważne jest nawodnienie około 2 litrów na dobę w postaci płynów niegazowanych. W diecie warto ograniczyć spożycie pokarmów mlecznych, ciężkostrawnych.

Wskazane są częste, ale niewielkie posiłki. Nie zaszkodzą również probiotyki, które w niektórych chorobach stanowią podstawę terapii. Nie jest natomiast dobrym pomysłem przewlekłe zażywanie leków przeciwbiegunkowych dostępnych bez recepty – nie usuwają przyczyny tylko maskują objawy. I na koniec raz jeszcze – niezbędny kontakt z lekarzem.

dr Adam Wilczur