Fitness

A może snowboard?

Snowboard (snowboarding) jest jednym ze sportów zimowych. Polega ona na jeździe na desce snowboardowej. Jazda ta jest bardzo często połączona z wykonywaniem różnych, ciekawych ewolucji oraz skoków. Dzięki temu sport ten może dostarczyć wiele radości i adrenaliny.

Snowboard (snowboarding) jest jednym ze sportów zimowych. Polega ona na jeździe na desce snowboardowej. Jazda ta jest bardzo często połączona z wykonywaniem różnych, ciekawych ewolucji oraz skoków. Dzięki temu sport ten może dostarczyć wiele radości i adrenaliny.

Deska snowboardowa

Snowboard polega na zjeżdżaniu ze stoków na desce snowboardowej. Deska zastała wynaleziona na początku XX wieku, ale dopiero w latach 60-tych zyskała na popularności. Została zaprojektowana w ten sposób, aby można ja przypiąć do stóp, a następnie z jej pomocą zjeżdżać z ośnieżonych pagórków i stoków. Deski są zazwyczaj wytwarzane z drewna laminowanego włóknem szklanym.

Od frontu deska posiada tzw. nos – ma to na celu zapobieganie zakopywanie się w miękkim śniegu. Z kolei z tyłu deska jest zazwyczaj płaska, choć zdarzają się i takie, które mają również tył zadarty (deski te przeznaczone są dla osób wykonujących różne ewolucje i jeżdżą na desce tyłem). Powierzchnia deski, która styka się ze śniegiem, nazywana jest ślizgiem.

Ślizg pokryty jest tworzywem sztucznym umożliwiającym wchłanianie smarów zmniejszających tarcie deski o śnieg. Krawędzie boczne są bardzo często zaopatrzone w cienkie metalowe powierzchnie natarcia, dzięki czemu różne zwroty i ewolucje są w znacznym stopniu ułatwione. Z kolei góra deski jest pokryta różnymi rysunkami, a dodatkowo snowboardziści często dodają swoje wzory, aby deska byłą oryginalna i świadczyła o ich charakterze.

Snowboard jest ciekawym sportem, który można zacząć uprawiać właściwie w każdym wieku. Warto zapisać się na indywidualny kurs pod okiem specjalisty (około 70 zł za godzinę), a później można już spokojnie bawić się chociażby w którymś z parków snowboardowych.

Podział snowboardu

Snowboard dzieli się na 3 główne grupy: Alpin, Freeride i Freestyle.

  • Alpin, czyli styl alpejski, polega na zjazdach po przygotowanych trasach z użyciem „twardego” sprzętu. Dawniej alpin był podstawowym nurtem, dziś jednak powoli odchodzi w zapomnienie (uprawia go maksymalnie 2% snowboardzistów).
  • Freeride to jazda na desce poza wyznaczonymi trasami, często w terenie bardzo trudnym. To właśnie freeride wyznaczył snowboardowi kierunek i filozofię – poczucie wolności i swobody oraz bezpośredni kontakt z naturą. We freeride’ie chodzi o wykonanie czystego przejazdu i pozostawienie idealnego śladu na nienaruszonym dotąd śniegu. Sport ten jest bardzo ciekawy i dostarcza dużo adrenaliny, ale wymaga także doskonałego przygotowania technicznego i wytrzymałościowego.
  • Freestyle polega na wykonywaniu różnych akrobatycznych ewolucji. Freestyle’owcy jeżdżą wszędzie i po wszytkim, gdyż dla nich liczy się przede wszystkim pomysł. Cała subkultura snowboardowi ma swój własny język – slang, który podkreśla ich tożsamość oraz ułatwia im komunikowanie się na sportowej, międzynarodowej arenie.
  • Sabina Sosnowska

Komentarze

ewalub

7 lat temu

Nie. Narty też nie, boję się. Mam problem z sankami więc tym bardziej od deski trzymam się z daleka 🙂

Zostaw komentarz