Kobiece dolegliwości Zdrowie

Nieregularne krwawienia

Nieregularne krwawienia miesiączkowe mają negatywny wpływ zarówno na układ intymny kobiet, jak również na jej styl życia. Kobietom zmagającym się z tym problemem trudno tworzyć jakiekolwiek plany.

Nieregularne krwawienia miesiączkowe mają negatywny wpływ zarówno na układ intymny kobiet, jak również na jej styl życia. Kobietom zmagającym się z tym problemem trudno tworzyć jakiekolwiek plany.

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj od 21 do 35 dni (są oczywiście i wyjątki od tej reguły, jak np. 20-to czy 40-dniowy cykl). Każda kobieta w pewnym momencie swojego życia już wie, jak długo trwa jej cykl, a wtedy, kiedy jest on zaburzony, powinna poszukać przyczyny. W przypadku nastolatek nieregularne miesiączki przez pierwsze 2-3 lata są normalną sytuacją. Jeśli więc mamy córki bądź wnuczki w tym wieku, to uprzedźmy je, że tak może być.

Przyczyny nieregularnych krwawień miesiączkowych

Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Czasami wynika to z ukrytej choroby, a czasami z naszego stylu życia. My, kobiety, musimy więc uważnie obserwować swój organizm i reagować na jakiekolwiek zmiany.

  • Odchudzanie. Stosowanie radykalnej diety i gwałtowny spadek wagi zazwyczaj doprowadzają do zaburzeń miesiączkowania. W niektórych przypadkach kończy się to wręcza zanikiem okresu. Jeśli więc chcemy schudnąć, to róbmy to rozsądnie stosując właściwą, pełnowartościową, choć niskokaloryczną dietę.
  • Wysiłek fizyczny. Długotrwała i intensywna fizyczna aktywność zazwyczaj prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Konsekwencją wyczerpujących ćwiczeń jest zaburzona homeostaza hormonalna, a skutkiem tego jest zahamowanie bądź zatrzymanie okresu. Szczególnie odczuwalne jest to wtedy, kiedy kobieta ćwiczy i jednocześnie stosuje radykalną, niskokaloryczną dietę.

  • Długotrwały stres. Długotrwały stres i napięcie, depresja czy silne przeżycia emocjonalne powodują w kobiecym organizmie zmiany o charakterze hormonalnym.
  • Choroby. Nieregularne krwawienia bądź plamienia międzymiesiączkowe mogą być sygnałem wielu groźnych chorób. Za nieregularny cykl odpowiadać może chociażby zespół policystycznych jajników. Z kolei plamienia pomiędzy miesiączkami mogą nas informować o raku szyjki macicy, o rozwijającej się chorobie wenerycznej bądź o jakiejś infekcji intymnej. Przyczyną nieregularnych krwawień mogą być także zaburzenia hormonalne, które są konsekwencją niedoczynności bądź nadczynności tarczycy, nieprawidłowej pracy podwzgórza bądź przedwczesnego wygasania czynności jajników.
  • Antykoncepcja hormonalna. Normą jest, że nieregularne krwawienia pojawiają się przez pierwsze 3 miesiące zażywania środków antykoncepcyjnych. Jeśli jednak po tym czasie nadal są problemy z regularnością okresu, to wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.
    Podobnie jest w przypadku odstawienia tabletek hormonalnych. Organizm potrzebuje kilku miesięcy na powrót do normy. Jednak później okres powinien pojawiać się już regularnie. Jeśli tak nie jest – potrzebna jest wizyta u ginekologa.
  • Inne. Wśród takich przyczyn należy wymienić zmianę trybu życia, ciążę bądź wejście w okres klimakterium.

Jeśli do tej pory miałaś regularny okres, a teraz krwawienia są bardzo nieregularne, to nie czekaj i udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad, zaleci właściwe badania i wskaże przyczynę, od której zależy dalsze postępowanie i ewentualne leczenie.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *