Nieregularne krwawienia miesiączkowe mają negatywny wpływ zarówno na układ intymny kobiet, jak również na jej styl życia. Kobietom zmagającym się z tym problemem trudno tworzyć jakiekolwiek plany.

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj od 21 do 35 dni (są oczywiście i wyjątki od tej reguły, jak np. 20-to czy 40-dniowy cykl). Każda kobieta w pewnym momencie swojego życia już wie, jak długo trwa jej cykl, a wtedy, kiedy jest on zaburzony, powinna poszukać przyczyny. W przypadku nastolatek nieregularne miesiączki przez pierwsze 2-3 lata są normalną sytuacją. Jeśli więc mamy córki bądź wnuczki w tym wieku, to uprzedźmy je, że tak może być.

Przyczyny nieregularnych krwawień miesiączkowych

Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Czasami wynika to z ukrytej choroby, a czasami z naszego stylu życia. My, kobiety, musimy więc uważnie obserwować swój organizm i reagować na jakiekolwiek zmiany.

  • Odchudzanie. Stosowanie radykalnej diety i gwałtowny spadek wagi zazwyczaj doprowadzają do zaburzeń miesiączkowania. W niektórych przypadkach kończy się to wręcza zanikiem okresu. Jeśli więc chcemy schudnąć, to róbmy to rozsądnie stosując właściwą, pełnowartościową, choć niskokaloryczną dietę.
  • Wysiłek fizyczny. Długotrwała i intensywna fizyczna aktywność zazwyczaj prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Konsekwencją wyczerpujących ćwiczeń jest zaburzona homeostaza hormonalna, a skutkiem tego jest zahamowanie bądź zatrzymanie okresu. Szczególnie odczuwalne jest to wtedy, kiedy kobieta ćwiczy i jednocześnie stosuje radykalną, niskokaloryczną dietę.