Joga przynosi więc nam spokój ducha, poprawia naszą kondycję psychiczną i fizyczną, sprawia, że mamy ładne ciało, świetne samopoczucie, a także cierpliwość i dystans do otaczającego na świata? Do mnie te argumenty przemawiają i myślę, że również rozpocznę swoją przygodę z jogą.

Joga – ćwiczenia dla każdego

Zaletą jogi jest to, iż można ją ćwiczyć i uprawiać w każdym wieku. Spokój ducha i zdrowe ciało potrzebne są i dwudziestoletniej dziewczynie, i seniorce mającej już gromadę wnuków. Jak więc zacząć ćwiczyć? Na początek wystarczy zapał, odpowiedni strój, mata i wskazówki dotyczące ćwiczeń (znajdziemy je na płytach, w filmikach w Internecie czy w czasopismach). Możemy ćwiczyć w domu, ale możemy także zapisać się na zajęcia do profesjonalisty. Tę drugą opcję polecam szczególnie osobom rozpoczynającym swoja przygodę z jogą. Na zajęciach można dowiedzieć się więcej, dopytać, poprosić o powtórkę ćwiczenia itp. A właściwy oddech, wyciszenie, kolejność ruchów – to wszystko ma znaczenie.

Specjalista dobierze także odpowiednie ćwiczenia. Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane: od wzmacniających i rozciągających ciało, poprzez polepszające koncentrację, aż po regenerujące i relaksujące.

Warto wiedzieć, czym jest joga i jakie są jej zalety. Niektóre osoby uważają, iż ze względów religijnych nie powinny uprawiać jogi. Wystarczy wtedy skupić się na ćwiczeniach i oddechu, nie trzeba przecież przyjmować filozoficznego systemu.

Sabina Sosnowska