Aktywność fizyczna ma bardzo wiele zalet.Możliwości jest bardzo wiele, na pewno każdy znajdzie dla siebie jakąś ciekawą dyscyplinę, a później już nie będzie chciał powrócić do życia „na kanapie”. Jak zacząć ćwiczyć?

Krok 1 – Podjęcie decyzji

Jak zwykle, najtrudniejsze jest podjecie decyzji o zmianie swojego sposobu życia. Nie mam na myśli tu czczych obietnic, tylko prawdziwe, dojrzałe decyzje, które są poparte konkretnymi działaniami.

Trzeba się też zastanowić, od czego zacząć, a także odpowiednio zmotywować – na początku nagroda może być dobrym motywatorem, w późniejszym czasie sam ruch dostarcza ogromnej przyjemności.

Krok 2 – Rozpoczęcie nowego życia

Jeśli już jest wybrany rodzaj aktywności fizycznej, to czas zacząć. Jeśli ktoś do tej pory się nie ruszał, to powinien zacząć od małej dawki ruchu – szybki spacer, rower, trucht, pływanie, aerobic.

Ważne, aby te ćwiczenia były wykonywane regularnie, a ich dawkowanie zwiększane. Nie można się zniechęcać – jeśli dziś przebiega się 100 metrów, to po regularnych ćwiczeniach za dwa miesiące będzie to kilka kilometrów. Ćwiczenia nie mogą zbyt obciążać organizmu, ponieważ może dojść np. do zerwania jakiegoś ścięgna.