Dzień Dziecka to święto obchodzone nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – choć niekoniecznie wszędzie dzieje się to pierwszego czerwca. W każdym zakątku globu jeden dzień w roku poświęcamy na docenienie skarbu, jakim są najmłodsi.

Dzień Dziecka na świecie

W większości krajów w tym dniu nie ma szkoły, a wszelkiego rodzaju zabawy, gry i wydarzenia sportowe. A na Tajwanie dodatkowo obchodzi się w tym samym dniu Dzień Kobiet i jest to tradycyjny dzień urlopowy dla całej rodziny – czas, by mężczyzna docenił swą żonę i dzieci. Cały kraj zamienia się w wesołe miasteczko, w którym odbywa się rodzinny piknik.

W Japonii dzieci są szczególnie rozpieszczane, bo obchodzi się tam święto dzieci aż dwa razy w roku. W większości krajów dzieci mają wstęp wolny do parków rozrywki czy do ZOO, a w Tajlandii mogą w towarzystwie opiekunów do woli przeszkadzać premierowi i ministrom, zwiedzając budynki rządowe, a jeśli odwiedzą bank – dostaną zestaw kredek albo długopisów.

Dzień Dziecka w Polsce

W tym dniu rodzice zazwyczaj dają dziecku drobny prezent, albo częstują ulubionymi, odświętnymi potrawami. Mile widziane są też słodycze, zebrane w specjalnie przygotowane przez producentów paczuszki.

W tym dniu nie ma zajęć w szkole, a w wielu miastach organizowane są festyny i zabawy w ciągu weekendu przylegającego do święta. Ostatnimi czasy coraz częściej zdarzają się festyny kościelne, organizowane przez parafialne oddziały Caritas – są one okazją nie tylko do zabawy, ale także zbiórek na rzecz dzieci, które potrzebują pomocy. Zazwyczaj organizuje się loterie fantowe z darów, a zyski przekazywane są na szpitale, ochronki, sierocińce.