Oszpecają stopę, powodują ból i problemy z chodzeniem. Halluksy to problem ok. 4% Polaków, w większości kobiet. Skąd się biorą?

Co to są halluksy?

Halluksy, czyli paluchy koślawe (hallux valgus) to deformacje stawu śródstopno-palcowego. Charakteryzują się znacznym odchyleniem paluchów do wewnątrz stopy i przemieszczeniem na zewnątrz kości śródstopia. Halluksom bardzo często towarzyszy stan zapalny torebki stawowej i ból.

Nieleczone i zaniedbane paluchy koślawe mogą prowadzić do kłopotów z chodzeniem, a nawet całkowicie uniemożliwić poruszanie się. Dodatkowym problemem w przypadku halluksów jest kłopot z dobraniem odpowiedniego obuwia.

Czy grożą mi halluksy?

Jeśli nosisz ciasne buty o wąskich czubkach i jesteś wielbicielką bardzo wysokich obcasów, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz w przyszłości cierpieć na schorzenia koślawego palucha. Choroba grozi Ci także jeśli przez większość dnia stoisz (np. w pracy) i masz nadwagę.

Spójrz też na stopy swojej mamy. Geny mają tu bardzo duże znaczenie, ponieważ halluksy są dziedziczne. Z powodu tego zwyrodnienia cierpią nie tylko kobiety. Również panowie mogą mieć problemy z powodu przerośniętego palucha. W tym wypadku to także kwestia genów lub urazów stóp z przeszłości.