Fitness

Wskakuj na rower

W ostatnim czasie jazda na rowerze stała się bardzo modna. Dobrze, że kolejne osoby przekonują się do tego sportu. Muszę się jednak przyznać do tego, że troszkę mnie denerwuje fakt, iż nie pamięta się o osobach, które jeżdżą na rowerze od lat i od zawsze jest to ich ulubiony sport.

W ostatnim czasie jazda na rowerze stała się bardzo modna. Dobrze, że kolejne osoby przekonują się do tego sportu. Muszę się jednak przyznać do tego, że troszkę mnie denerwuje fakt, iż nie pamięta się o osobach, które jeżdżą na rowerze od lat i od zawsze jest to ich ulubiony sport.

Jazda na rowerze – sport dla każdego

Jazda na rowerze jest sportem właściwie dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji. Rower nie jest aż tak dużym wydatkiem, choć możemy oczywiście kupić i taki, który kosztuje tyle, co stary samochód. Nie potrzebujemy też jakichś wyjątkowych umiejętności – jeśli nauczyliśmy się raz, to już ta umiejętność pozostaje na zawsze (osobiście znam tylko jedną osobę, która nie potrafi jeździć na rowerze – przyznam, że było to dla nie ogromne zaskoczenie).

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze przynosi nam wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia naszą kondycję, wzmacnia nasze mięśni i sprawia, że mamy lepszy nastrój. To tak w skrócie.
Jazda na rowerze jest świetnym sposobem na poprawę funkcjonowania układu krążenia i układu oddechowego. Sprawniejsze układy przekładają się na lepszą wydolność i sprawność fizyczną naszego organizmu.

Podczas jazdy na rowerze pracują liczne mięśnie, dzięki czemu nasze uda i łydki stają się smuklejsze, biodra mocniejsze, a mięśnie brzucha i grzbietu napięte. Rower jest więc idealny dla osób mających problem z nadprogramowymi kilogramami umiejscowionymi na brzuchu.
Jazda na rowerze to bardzo przyjemny sposób na pozbywanie się zbędnych kalorii i chudnięcie. Przyjmuje się, iż podczas godzinnej, niezbyt szybkiej jazdy gubimy około 600 kcal. Dodatkowo, w tym czasie jednocześnie zwalczamy cellulit i dotleniamy swoją skórę, co przekłada się na zgrabne nogi i cerę wyglądającą na rześką i wypoczętą.

Zasady prawidłowej jazdy na rowerze

Podczas jazdy pamiętajmy, aby utrzymywać prawidłową, wyprostowaną postawę – kierownica musi być dość wysoko, a ciężar ciała ma spoczywać na siodełku. Ważna jest również wcześniejsza rozgrzewka oraz dopasowanie treningu do swoich możliwości.

Tak więc wskakuj na rower i ciesz się z chwil na nim spędzonych! Zabierz na przejażdżkę męża, przyjaciółkę, dzieci lub teściową. Albo jedź sama, jeśli masz na to ochotę!
Odpowiednio zorganizowana wycieczka na łono natury jest świetną alternatywą dla kolejnego popołudnia spędzonego w domu. Ja zazwyczaj wybieram tę ostatnią opcję – uwielbiam ten czas w samotności, kiedy sunę wśród kolorowych pól na swoim starym rowerku, odziedziczonym po babci. I są to jedne z najprzyjemniejszych chwil w ciągu dnia.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

eve

9 lat temu

w moim miescie jest duzo szlakow rowerowych,ale ja czuje sie pewniej na rowerku treningowym

Mindi

9 lat temu

Rower to wspanialy wynalazek 🙂 Niestety wciąż mam za mało czasu i zbyt rzadko korzystam z tej przyjemnosci. Ale niedawno kupiłam wygodny rower i zamierzam częściej jeździć.

pati25

9 lat temu

Filo,fajny pomysł.Warto skorzystać

drobina

9 lat temu

Codziennie jeżdżę na rowerze w plenerze. Mam też rower stacjonarny w domu
( w pokoiku). Na nim jeżdże trochę rzadziej.
Filo: chyba skorzystam z Twojego pomysłu i wstawię go do kuchni, to będę jeździła częściej.

filodendron 2

9 lat temu

Ja też mam rowerek stacjonarny – w kuchni, jak się gotuje obiad to ja go pilnuję jadąc na rowerze 🙂

pati25

9 lat temu

Jazda na rowerze daje wiele przyjemności.Rozwijają się przy tym wszystkie mięśnie.Ja też jeżdżę na rowerku stacjonarnym,który mam w domu

eve

9 lat temu

ja mam rower stacjnarny i codziennie sobie pol godzinki dla zdrowia jezdze

Zostaw komentarz