Coraz rzadziej mówi się o kimś innym, że jest empatyczny. Ale czym właściwie jest empatia? Czy coraz mniej osób można określić tym mianem? Warto przeczytać dzisiejszy artykuł i zastanowić się nad tym, że może warto być bardziej empatycznym na co dzień.

Co to jest empatia?

Empatia jest pewnego rodzaju zdolnością odczuwania stanów psychicznych innych osób, umiejętnością przyjęcia sposobu myślenia innych osób i spojrzenia na świat z ich perspektywy. Osoby empatyczne nie radzą, nie bagatelizują sprawy, nie tłumaczą, nie pouczają, nie litują się, ale są obecne, uważnie słuchają i starają się dosłyszeć i zrozumieć to, co dzieje się w rozmówcy i jakie są jego potrzeby.

Empatia charakteryzuje osoby z wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną. Osoby charyzmatyczne, liderzy i szefowie bardzo często mają tę właśnie umiejętność. Dzięki temu potrafią zrozumieć motywy postępowań innych osób.

Być empatycznym czy nie być?

Niektórzy twierdzą, że nie warto być empatycznym. Według nich wiąże się to tylko z nadmiernym psychicznym obciążeniem i tym, że osoba empatyczna później przeżywa te emocje jeszcze raz.
Nic bardziej mylnego. Empatia nie oznacza współczucia, a jedynie umiejętność zrozumienia innych ludzi.

Ten, kto jest empatyczny, potrafi lepiej porozumiewać się z innymi ludźmi, potrafi do nich dotrzeć i potrafi zrozumieć przeżycia drugiej osoby przy jednoczesnym wstrzymaniu się od wydawania opinii i sądów. Nie trzeba zgadzać się z druga stroną, żeby jej wysłuchać i zrozumieć, co czuje.