Kobiece dolegliwości Najnowsze Zdrowie

Upławy – czy zawsze oznaczają infekcję pochwy?

upławy

Kobiety borykają się z różnymi dolegliwościami. Upławy to typowy objaw infekcji intymnych. Ale czy zawsze oznaczają infekcję pochwy?

Upławy

Upławy to wydzielina z pochwy, która może przybrać różny kolor. Śluz może mieć barwę białą, szarą, żółtą czy różową. Przeźroczysta wydzielina jest czymś naturalnym, co towarzyszy cyklowi miesięcznemu kobiety. Jednak gdy jej kolor czy konsystencja się zmieniają, może oznaczać stan chorobowy. Powodów pojawienia się upławów jest wiele. Jedne mogą okazać się zwykłymi infekcjami, a inne poważnymi chorobami, zagrażającymi życiu.

Upławy – czy zawsze oznaczają infekcję pochwy?

Kobiety, które zaobserwują wydzielinę z pochwy o dziwnym kolorze, zwykle mają na myśli infekcje intymne. Faktycznie, najczęstszą przyczyną upławów z pochwy są infekcje bakteryjne. Nie jest to jednak jedyny powód dolegliwości. Nie zawsze upławy oznaczają zwykłą infekcję, którą szybko możemy wyleczyć. Problem zaczyna się, gdy wydzielinie towarzyszą bóle jajników czy podbrzusza. Upławy mogą okazać się oznaką zmian nowotworowych, w obrębie narządów rodnych kobiety. Takich sygnałów nie należy bagatelizować. W rozpoznaniu przyczyny pomoże nam ginekolog oraz odpowiednie badania lekarskie. Pamiętajmy jednak, że nie każda wydzielina zwiastuje nowotwór.

Jak rozpoznać chorobę?

Chorobę możemy rozpoznać po kolorze i konsystencji wydzieliny z pochwy. Naturalny śluz przypomina białko jaja kurzego. Wtedy nie ma powodów do niepokoju. Przy białej wydzielinie mowa o infekcji grzybicznej pochwy, której często towarzyszy świąd oraz pieczenie. Powodem może być zakażenie drożdżakami. Szare, o rybim zapachu to zaś infekcja bakteryjna, która często przytrafia się paniom. Nadżerka czy zakażenie rzęsistkiem pochwowym objawiają się żółtozielonymi upławami. upławyTakie dolegliwości to również oznaka zanikowego zapalenia pochwy. Różowe  mogą pojawić się po miesiączce lub w wyniku zaburzeń hormonalnych. Te brązowe powinny zainteresować kobiety w ciąży, ponieważ mogą świadczyć o poronieniu. Upławy z domieszką krwi mogą towarzyszyć rozwojowi raka szyjki macicy.

Kobiety często odwiedzają ginekologa, właśnie z powodu niepokojącej wydzieliny z pochwy. Upławy nie zawsze oznaczają infekcję pochwy, dlatego nie warto czekać, tylko zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zbadanie się, niż czekanie na rozwój wydarzeń i ryzykowanie swoim zdrowiem, nie tylko intymnym.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

asia

4 lata temu

Niestety u mnie upławy zawsze oznaczaja problem intymny. Widziałyście ten spot : https://www.youtube.com/watch?v=dqoroFH0pvA Humorystycznie potraktowany poważny problem infekcji intymnych. Uświadamia kobietom jak można zabezpieczyć się przed problemami intymnymi, żeby potem nie tracić czasu na leczenie.

megi

4 lata temu

U mnie zabarwione na czerwono upławy pojawiały się po stosunku. Poszłam do ginekologa, okazało się że mam nadżerkę. Lekarz mi ją wymroził, tydzień po zabiegu przez siedem kolejnych dni zakładałam hydrovag. Globulki przyśpieszają regenerację śluzówki oraz zakwaszają pochwę chroniąc przed rozwojem infekcji. U mnie pomogły, szybko doszłam do siebie, do tej pory problem nie wrócił.

kaja

4 lata temu

kiedy tylko zauwaze u siebie uplawy i poczuje swiad, to wiem ze to poczatek infekcji i od razu siegam po probiotyk provag, bo dostarca on duzych ilosci bakterii Lactobacillus ktore chronia pochwe przed rozwojem infekcji, dzieki czemu niepokojace objawy dosc szybko mijaja i nie ma zagrozenia dalsza infekcja! kuracje kontynuluje do 20 dni, bo tak zalecil mi ginekolog, dzieki czemu mam pewnosc ze pochwa zostanie dobrze skolonizowana i przez dluzszy czas nie bedzie nawrotu infekcji!

Tess

4 lata temu

Miałam kilka razy problem z upławami, które świadczyły o chorobie. Miały inny kolor i nieprzyjemny zapach. Poszłam do ginekologa, musiał przepisać mi leki i szybko przeszło. Po menopauzie nie miałam takiego problemu.

lili s

4 lata temu

ja rozpoznaję upławy świadczące o infekcji po nieprzyjemnym zapachu, inny niż zwykle kolorze, kiedy pojawia się infekcja najlepiej udać się do lekarza by dobrać odpowiednie leczenie, ja zawsze też w takich sytuacjach włączam dodatkowo probiotyki ginekologiczne provag które pomagają w walce z infekcjami, jest on doustny więc wygodny, a polecił mi go już jakiś czas temu mój ginekolog

pati25

4 lata temu

Różne zabarwienie wydzieliny może co innego oznaczać..Inny problem.Dlatego ten artykuł jest potrzebny i wiele nam wyjaśnia.Jednak najlepiej z każdym niepokojącym nas problemem zgłosić się do ginekologa

eve

4 lata temu

tak rzeczywiscie treba odwiedzic ginekologa jak sie ma uplawy swiadczace o infekcji lub nadzerce ,moze konieczne okazac sie dluzsze leczenie

Zostaw komentarz