Kobiece dolegliwości Najnowsze Zdrowie

Włosy na piersiach – jak pozbyć się tego problemu?

owłosienie na piersiach

Włosy na piersiach to problem, który wpędza wiele kobiet w kompleksy i znacząco obniża ich samoocenę. Co sprawia, że owłosienie pojawia się na biuście? Jak pozbyć się włosów na piersiach, aby nie przyczynić się do ich wzmocnienia?

Włosy na piersiach, gdy pojawiają się u kobiet, bywają traktowane jako zjawisko niepożądane.  U panów uchodzą za atrybut ich męskości.  U kobiet włosy na piersiach pojawiają się wskutek zaburzeń hormonalnych, chorób genetycznych lub przyjmowanych leków. Choć panie najchętniej od razu pozbyłyby się zbędnego owłosienia, wiele z nich zwleka z usunięciem włosków w obawie, że te odrosną mocniejsze i ciemniejsze.

 

Czy kobiety mają włosy na piersiach?

Za sprawą przemysłu filmowego, w tym produkcji pornograficznych, większości kobiet wydaje się, że skóra piersi powinna być zupełnie gładka, bez śladu owłosienia.  Rzeczywistość jest jednak daleka od naszych wyobrażeń, włoski na piersiach ma co trzecia kobieta. Warto jednak pamiętać, że w zależności od karnacji, typu urody, gospodarki hormonalnej i wielu innych czynników mogą one przyjmować postać jasnego, ledwo widocznego meszku lub kilku czarnych włosków. Dopóki owłosienie nie jest zbyt mocne, nie mamy właściwie powodów do niepokoju. Jeśli jednak obejmuje znaczną powierzchnię piersi, jest ciemne i gęste, powinnyśmy zasięgnąć opinii endokrynologa. Niewykluczone, iż włosy na piersiach stanowią jeden z objawów poważnych zaburzeń hormonalnych – problemów z tarczycą lub jajnikami.  Zatem nie należy ich lekceważyć, ani wstydzić się ich przed lekarzem.  Jeśli specjalista ustali źródło problemów, przepisze stosowny lek, który nie tylko unormuje gospodarkę hormonalną, ale też zapobiegnie rośnięciu włosków.

Dlaczego rosną włosy na piersiach?

W przypadków włosów na piersiach ogromną rolę odgrywają geny. To właśnie ona determinują ich kolor, wielkość i grubość. Na ogół blondynki mają delikatniejsze, słabiej widoczne owłosienie. Z kolei brunetki nierzadko borykają się z wąsikiem nad górną wargą.  Jeśli w twojej rodzinie większość kobiet walczy z delikatnym wąsikiem, to włosy na piersiach są całkowicie normalnym zjawiskiem.

owłosienie na piersiach

Owłosienie na piersiach – przyczyny

Za włoski na piersiach bardzo często odpowiadają też zaburzenia hormonalne. Nasze jajniki wytwarzają testosteron, jest to zjawisko całkowicie normalne. Problem pojawia się wówczas, gdy jest go zbyt dużo.  Włosy na piersiach mogą pojawić się także podczas menopauzy, stosowania hormonalnej terapii zastępczej i antykoncepcji hormonalnej.  Na szczęście nie jesteśmy zdane na same siebie w walce z niechcianym owłosieniem.  Bardzo często wystarczy ustabilizować gospodarkę hormonalną, przyjmując odpowiednio dobrane leki hormonalne.

Jeśli włosy na piersiach są stosunkowo liczne i grube, ponadto występuje wyraźny wąsik, a włoski wyrastają także na brodzie i podbrzuszu, niewyk
luczone, iż kobieta boryka się z hirsutyzmem. 
W takiej sytuacji jej problem może rozwiązać wyłącznie endokrynolog.  Wbrew obiegowej opinii hirsutyzm nie jest zjawiskiem rzadkim czy marginalnym, szacuje się, że  boryka się z nim co dziesiąta kobieta.  Na szczęście z problemem tym można skutecznie walczyć, stosując krótkotrwałą kurację hormonalną.

Depilacja piersi – jak pozbyć się włosków z biustu?

Jak pozbyć się zbędnego owłosienia na piersiach, które nierzadko staje się źródłem kompleksów? Na pewno nie należy tego robić przy pomocy elektrycznego depilatora czy maszynki do golenia. Skóra piersi jest bardzo cienka i tym samym niezwykle wrażliwa na dotyk.  Aby zapobiec silnemu bólowi, ewentualnym podrażnieniom i zadrapaniom, warto wybrać którąś z pozostałych metod.

W przypadku pojedynczych włosków najlepiej sprawdzi się pęseta. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed użyciem ją dobrze zdezynfekować. Pęseta powinna być ostra, żeby nie szarpała włosków, ale je skutecznie wyrywała.  Aby pozbyć się problemu, należy chwycić włosek u samej nasady, po czym wyrwać go jednym, energicznym ruchem.  Depilacja woskiem również wchodzi w grę, ale lepiej nie przeprowadzać jej na własną rękę, ponieważ może spowodować ból i stać się źródłem podrażnienia. Zanim jednak zapiszesz się na wizytę u kosmetyczki, upewnij się, że w przeszłości przeprowadzała tego typu zabiegi i ma doświadczenie. Depilacja laserowa pozwala pozbyć się zbędnych włosków na zawsze, nie jest to jednak metoda tania. Seria zabiegów kosztuje ok. 300 – 500 zł.  Ze względu na koszty depilację laserową poleca się wyłącznie kobietom, które borykają się z hirsutyzmem.

Irmina Cieślik

Komentarze (5)

Tess

6 lat temu

Nie znam nikogo z takimi włosami na piersiach. Ale myślę, że trzeba iść do lekarza bo tak nie powinno być. Hormony też trzeba leczyć gdy są złe.

pati25

6 lat temu

Mnie ten problem ominął.Na szczęście.Ale wiele kobiet walczy z nim.Jest to dla nich wstydliwy problem i nie chcą z nikim o nim rozmawiać.Dobrze,że ten artykuł podpowiada tym kobietom w jaki sposób mogą z nim walczyć

sirena46

6 lat temu

Myślę, że problem owłosienia na piersiach jest bardzo uciążliwy dla kobiet. Najgorzej pewnie jest latem, jak jest ciepło i siłą rzeczy chcemy założyć wydekoltowane sukienki czy bluzki.

eve

6 lat temu

ja tez na szczescie jestem poza tym problemem ale na pewno jest to duzy dyskomfort psychiczny dla kobiet ktorych to dotyczy, dobrze ze wstydliwy temat zostal poruszony

Mindi

6 lat temu

Włosy na piersiach to duży problem estetyczny i emocjonalny dla kobiety. Nie spotkałam się z tą przypadłością u znajomych i mnie także ominął ten problem, także nie wiem jak w praktyce można poradzić sobie z depilacją tak wrażliwych miejsc. Dobrze, że ten temat jest poruszony, kobiety, których dotyczy znajdą tu wiele porad.

Zostaw komentarz