Teściowie mnie nie akceptują
Pixabay

Relacja z teściami, a szczególnie z teściową stały się przedmiotem wielu skeczy, filmów i żartów. Niestety, rodzice naszego partnera nie zawsze pałają do nas sympatią i vice versa. Czasem jednak trzeba umieć się porozumieć w najistotniejszych kwestiach. Nie można bowiem unikać siebie nawzajem przez całe życie. Teściowie mnie nie akceptują – co robić?

Spis treści:

  1. Problem z odcięciem pępowiny
  2. Niedojrzałość emocjonalna a problemy z wyznaczaniem granic
  3. Teściowie mnie nie akceptują – a co na to twój partner?

Problem z odcięciem pępowiny

Nie każdy partner odciął pępowinę. Czasem jest wciąż uwiązany we własny system rodzinny. Bardziej czuje się lojalny wobec matki czy ojca niż żony i dzieci. W rezultacie nie potrafi przeciwstawić się swoim krewnym, gdy atakują jego partnerkę życiową. Zdrowa relacja z rodzicami zakłada, że w pewnym momencie pojawia się separacja. Zakładamy własne rodziny i to one stanowią dla nas najważniejszą komórkę społeczną. Z rodzicami wciąż utrzymujemy bliskie kontakty, ale nie pozwalamy im na to, aby ingerowali w nasze prywatne sprawy, w tym wybór małżonka. Jeśli widzimy, że ci próbują go ustawiać, są do niego wrogo nastawieni, to stajemy po stronie partnera, nie rodziców. To zazwyczaj wiele zmienia. Kobiety, które powtarzają słowa – teściowie mnie nie akceptują, zazwyczaj trafiają na mężczyzn, którzy mają problem z odcięciem pępowiny. Stoją w emocjonalnym rozkroku. Z jednej strony nie chcą zawieść mamy, z drugiej sami wybrali sobie tę kobietę na swoją partnerkę.

Niedojrzałość emocjonalna a problemy z wyznaczaniem granic

Niedojrzałość emocjonalna sprawia, że mężczyzna nie potrafi postawić się własnej matce, gdy ta atakuje jego partnerkę. Pozwala na to, aby ta wypowiadała pod jej adresem przykre słowa. Dojrzały emocjonalnie mężczyzna szanuje swoją matkę, ale też domaga się szacunku dla swoich życiowych wyborów, w tym związanych z życiową partnerką. Kobiety często narzekają – teściowie mnie nie akceptują, a on nic z tym nie robi. Fakt, że on stoi i milczy albo wręcz staje po stronie matki, robiąc wyrzuty partnerce, świadczy o jego głębokiej niedojrzałości emocjonalnej.

Teściowie mnie nie akceptują – a co na to twój partner?

Czasem partner nie rozumie decyzji, którą podjął. Zakładając własną rodzinę, powinien skupić się przede wszystkim na niej. Nie musi i nie powinien odcinać się od swojej rodziny, ale musi zrozumieć hierarchię. Teraz jego małżeństwo jest ważniejsze od relacji z matką czy ojcem. Zazwyczaj partnerka dobrze dogaduje się z teściami i nie ma większych trudności. Nie zawsze jednak wszystko układa się po naszej myśli. W takiej sytuacji należy wskazać sobie priorytet. Powinna nim być założona przez siebie rodzina.  Jej interesów należy bronić w głównej mierze, nawet kosztem obrazy ze strony mamy, która, notabene, postępując w ten sposób, wykazuje się własną niedojrzałością emocjonalną.