Soczewki kontaktowe dla zmieniającej się często mocy optycznej

Przeciwnicy używania soczewek kontaktowych mówią, że ich stosowanie zdecydowanie bardziej szkodzi, niż pomaga, a dużo bezpieczniejsza jest korekcja okularowa. Warto jednak podkreślić, iż zalet korzystania z soczewek kontaktowych jest bardzo dużo, a większość wad, o których mówią ich przeciwnicy, da się zniwelować poprzez odpowiednią higienę soczewek. W większości sytuacji wybór będzie należał do pacjenta i tego, co jest dla niego wygodniejsze. Czy istnieją jednak sytuacje, w których zdecydowanie lepszym wyborem są soczewki kontaktowe?

Kiedy wada wzroku szybko się zmienia

Wiele różnych wad wzroku może mieć szybką dynamikę zmian. Tak naprawdę w chwili rozpoznania specjalista (okulista lub optometrysta) nie wie do końca, jak zdiagnozowana przez niego wada będzie się rozwijała. Pewnym wyjątkiem jest krótkowzroczność rozwijająca się u dzieci. Wada ta może szybko postępować ze względu na wzrost (wraz z całym ciałem) gałki ocznej. Rozwój tej wady może trwać jeszcze w szkole średniej.

Leczenie krótkowzroczności postępującej

Co do zasady, w leczeniu krótkowzroczności można wykorzystać trzy różne metody, z których dwie wykorzystują soczewki kontaktowe:

  • Ortokeratologia – jest to metoda polegająca na zakładaniu specjalnych soczewek kontaktowych na noc, których zadaniem jest zmiana kształtu rogówki. Pozwala to na czasową korekcję krótkowzroczności i nieużywanie soczewek kontaktowych ani okularów w ciągu dnia.
  • Soczewki kontaktowe wieloogniskowe – standardowo soczewki tego typu służą do korekcji starczowzroczności (prezbiopii). Poza typowym określeniem mocy optycznej, służącej do korekcji krótko- i dalekowzroczności, określa się także wartość addycji, tj. naddatku pozwalającego na niezakłamane widzenie w różnych odległościach.
  • Okulary wieloogniskowe – ich stosowanie podlega takim samym zasadom jak soczewek kontaktowych.

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe dla szybko zmieniających się wad wzroku?

W niektórych sytuacjach specjalista jest w stanie już przy rozpoznaniu stwierdzić, że dana wada może rozwijać się nadzwyczaj szybko. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że w większości przypadków po pierwszej wizycie nie otrzymamy od niego jednoznacznej odpowiedzi o tempie narastania wady. Z tego powodu warto – chociaż na początek – spróbować wykorzystać do korekcji soczewki i poinformować o tym specjalistę, aby wykonał badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych. Wśród zalet takiego wyboru należy wymienić przede wszystkim:

  • Uzyskanie lepszej ostrości wzroku niż przy korekcji za pomocą tradycyjnych okularów;
  • Zachowanie szerokiego pola widzenia, które jest zawężone w przypadku korekcji okularowej;
  • Umożliwienie wykonywania różnego rodzaju aktywności fizycznych, do których należy zdjąć okulary;
  • Brak zmiany w wyglądzie zewnętrznym.

Do tego wszystkiego warto dodać zaletę, która jest nie do przecenienia w przypadku rozpoczęcia korekcji wady wzroku. Mowa tutaj o częstych kontrolach okulistycznych lub optometrycznych. Co prawda dobrze dobrane soczewki ustalone na dłuższy okres czasu nie wymagają szczególnej kontroli – zaleca się, aby taki pacjent odbył minimum jedną wizytę u okulisty w ciągu roku i dwie wizyty u optometrysty. Niemniej jednak na początku przygody z korekcją wad wzroku, wizyty te w przypadku wyboru soczewek kontaktowych muszą być zdecydowanie częstsze i dla pierwszych soczewek kontaktowych powinny to być wizyty w cyklu kwartalnym lub nawet comiesięcznym.

Warto podkreślić, że czas trwania badania optometrycznego to około 30 minut w przypadku ludzi młodych i nawet ponad godzinę w przypadku osób starszych, ze złożonymi i postępującymi wadami wzroku, a czas ten wydłuża się szczególnie, gdy dobierane jest inne rozwiązanie optyczne lub zmiana wady wzroku postępuję w większym stopniu.

Okazuje się, że nie wszystkie rodzaje soczewek pasują do każdego oka, dlatego tak istotny jest prawidłowy dobór soczewek kontaktowych. Z tego powodu czasami trzeba wykonać wiele prób, aby trafić na te, które w najlepszy sposób korygują wadę wzroku. W zależności od trudności z doborem soczewek okres potrzebny na znalezienie odpowiedniej pary może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy. Plusem tej sytuacji jest natomiast fakt, iż podczas każdej wizyty lekarskiej powinniśmy mieć zbadany wzrok przez naszego okulistę bądź optometrystę. Dzięki temu będzie on w stanie określić dynamikę rozwoju naszej wady. Jeśli będzie ona szybko postępowała, to najrozsądniejszym wyborem będzie pozostanie przy soczewkach kontaktowych. Wynika to z faktu, że koszty częstej zmiany okularów lub samych szkieł okularowych znacznie przewyższają regularne zakupy soczewek kontaktowych.

Podsumowanie

Na początku naszej przygody z korekcją wady wzroku zawsze warto zastanowić się nad wyborem korekcji za pomocą soczewek kontaktowych. W przypadku, gdy wada szybko się rozwija, najkorzystniej jest pozostać przy tej opcji ze względów ekonomicznych.