Uroda

Szczoteczka soniczna do zębów – jak wybrać odpowiednią?

Szczoteczka soniczna do zębów

W ostatnich latach szczoteczki elektryczne i soniczne przeszły niesamowitą metamorfozę technologiczną. Dziś możemy wybierać spośród niezliczonej liczby modeli – począwszy od najprostszych szczoteczek z podstawowymi funkcjami po luksusowe i zaawansowane urządzenia wyposażone w sztuczną inteligencję. Którą z nich wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy.

Poznaj potrzeby Twojej jamy ustnej

W pierwszej kolejności poznaj swoje potrzeby. Zastanów się jaki jest stan zdrowia Twoich zębów i dziąseł oraz jaki efekt chcesz osiągnąć. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dopasować parametry szczoteczki do tego, czego naprawdę potrzebujesz.

Gdy często zmagasz się z zapaleniem dziąseł lub po prostu Twoje dziąsła są wyjątkowo wrażliwe, szukaj modelu szczoteczki z delikatnym trybem pracy. Mniej intensywne ruchy łagodnie omiatają powierzchnię zębów i dziąseł, nie powodując dyskomfortu. Taki program polecany jest także przy nadwrażliwości zębów. Szczególnym przykładem delikatnego programu jest tryb masażu, który dzięki pulsacyjnym ruchom włókien łagodnie masuje tkankę przyzębia, poprawiając jej ukrwienie i kondycję. Dlatego jeśli zależy Ci na wzmocnieniu dziąseł, sprawdź czy szczoteczka, którą chcesz kupić posiada taką opcję.

Z kolei gdy na Twoich zębach widoczne są przebarwienia lub masz tendencję do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, rozważ zakup szczoteczki wyposażonej w program wybielający. Intensywniejsze ruchy włókien skuteczniej rozbijają powierzchowne przebarwienia, przywracając zębom ich naturalną biel. Już w krótkim czasie możemy zauważyć pierwsze efekty. Ponadto dokładniej usuwają płytkę nazębną z trudniej dostępnych miejsc, dzięki czemu proces tworzenia się kamienia nazębnego jest znacznie wolniejszy.

Warto wiedzieć, że potrzeby naszych zębów i dziąseł nieustannie się zmieniają. Dlatego jeśli zależy nam na kompleksowym podejściu do higieny jamy ustnej, warto szukać szczoteczki sonicznej, która oprócz standardowego programu mycia jest wyposażona także w program delikatniejszy i o intensywniejszym działaniu.

Prędkość szczoteczki sonicznej – dlaczego tak ważna?

Dostępne na rynku szczoteczki soniczne coraz częściej wyposażone są w kilka programów pracy. Dzięki temu przy pomocy jednego urządzenia możemy kompleksowo zadbać o nasze indywidualne potrzeby – zdrowsze dziąsła czy bielsze zęby. Programy mycia w szczoteczkach sonicznych mogą różnić się nie tylko przeznaczeniem, ale również prędkością ruchów. Im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje, tym dokładniej i precyzyjniej czyści zęby, lepiej doczyszcza trudno dostępne miejsca, a także efektywniej usuwa przebarwienia. Warto jednak pamiętać, że szybkość ruchów szczoteczki powinna być zawsze dostosowana do stanu zdrowia i wrażliwości naszej jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne mogą wykonywać od 30 tys. do nawet 96 tys. ruchów na minutę. Niektóre modele, jak na przykład szczoteczki soniczne SEYSSO, posiadają regulację prędkości ruchów, którą możemy swobodnie zmieniać wybierając spośród kilku dostępnych programów pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pozwala znacznie lepiej dopasować działanie i moc pracy szczoteczki do potrzeb jamy ustnej. Najwyższe prędkości przypisane są najczęściej do programu wybielającego i polerującego. Taki program jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z uporczywymi przebarwieniami od kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Dzięki intensywnym ruchom szczoteczki możemy w dość krótkim czasie przywrócić zębom ich naturalną biel. Zęby staną się nie tylko bielsze, ale też gładsze i bardziej błyszczące. Warto jednak pamiętać, że program wybielający ze względu na intensywne działanie nie jest polecany do codziennego użytku. Najlepiej jest go stosować co kilka myć, na przemian z innym trybem mycia. Używając go z odpowiednią częstotliwością z łatwością utrzymamy naturalnie biały uśmiech, nawet jeśli na co dzień pijemy dużo kawy lub herbaty.

Z kolei mniej intensywne ruchy na programie delikatnym doskonale sprawdzą się przy wrażliwych zębach lub dziąsłach. Pomimo niższej częstotliwości ruchów, szczoteczka soniczna na takim programie będzie w dalszym ciągu skutecznie oczyszczać zęby z nagromadzonej płytki nazębnej.

Czas pracy bezprzewodowej – czyli jak często trzeba ładować szczoteczkę?

Kolejnym, ważnym parametrem szczoteczki sonicznej jest jej maksymalny czas pracy bezprzewodowej. Najpopularniejsze modele na jednym naładowaniu pracują maksymalnie od 2 do 3 tygodni, przy założeniu, że z takiej szczoteczki korzysta jedna osoba dwa razy dziennie, przez dwie minuty. Na rynku możemy też znaleźć szczoteczki soniczne wyposażone w o wiele bardziej wydajny akumulator, który zapewnia czas działania do 6 lub nawet 10 tygodni. Takie modele gwarantują większy komfort użytkowania, szczególnie gdy planujemy zakup szczoteczki dla większej liczby domowników. Szczoteczki soniczne z pojemniejszym akumulatorem będą też świetnym wyborem dla osób, które często podróżują. Warto też wspomnieć, że rzadsze ładowanie szczoteczki wpływa na dłuższą żywotność baterii.

Dodatkowe akcesoria – jakie będą przydatne?

Etui podróżne to jedno z tych dodatkowych akcesoriów, które na pewno ułatwi nam korzystanie ze szczoteczki podczas wyjazdów. W takim etui pomieścimy nie tylko szczoteczkę, ale też zapasowe końcówki. Dzięki temu wszystko zawsze jest pod ręką. W niektórych modelach etui może pełnić także funkcję ładowarki. Takie rozwiązanie pozwala nam naładować szczoteczkę na przykład podczas jazdy samochodem. Wystarczy podpiąć etui za pomocą kabla USB do źródła prądu, aby szczoteczka mogła się ładować.

Ile kosztuje dobra szczoteczka soniczna?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas ma inne wymagania i potrzeby. Zazwyczaj cena szczoteczki sonicznej idzie w parze z możliwościami jakie oferuje. Droższe modele wyposażone są w większą liczbę programów pracy, posiadają wydajniejsze akumulatory oraz mogą być wyposażone w elementy sztucznej inteligencji, która na przykład rozpoznaje nasz styl szczotkowania i udziela wskazówek jak lepiej i dokładniej myć zęby.

Jak zatem wybrać najlepszy model szczoteczki sonicznej dla siebie? Jeśli lubimy proste, praktyczne rozwiązania i nie zależy nam na modelu o mocno rozbudowanych funkcjach, to już za około 200-300 zł możemy kupić dobrą szczoteczkę soniczną z 2 lub 3 programami pracy. Z kolei szczoteczki soniczne powyżej 500 zł to z pewnością dobra propozycja dla osób bardziej wymagających, które lubią zaawansowane technologiczne urządzenia, zwracają uwagę na design oraz cenią sobie najwyższą jakość.

W podjęciu ostatecznej decyzji może pomóc nam ranking szczoteczek sonicznych, który prezentuje najchętniej kupowane szczoteczki, w różnych przedziałach cenowych. Z takiego zestawienia dowiemy się nieco więcej o wybranych modelach, jakie posiadają parametry oraz jakie mają potencjalne plusy i minusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *