Taniec klasyczny, czyli potocznie balet, to jedna z najstarszych form tańca. Choć taniec klasyczny jest dziś nieco mniej popularny niż taniec nowoczesny – warto go poznać i dowiedzieć się dlaczego warto wybrać do nauki akurat ten rodzaj tańca.

Trochę historii tańca klasycznego

Historia tańca klasycznego sięga czasów renesansu i wywodzi się z tańców dworskich. W XIX wieku ukształtował się rodzaj baletu klasycznego (najlepszym przykładem jest tutaj “Jezioro Łabędzie”), a od wieku XX nastąpił dalszy jego rozwój – balet nowoczesny.

W klasycznej wersji baletu główny nacisk kładzie się na mistrzowskie wykonanie tańca. Współczesna odmiana baletu jest pozornie bardziej lekka i pozwala tancerzom na więcej swobody, jednak mimo wszystko wymaga ogromnego wysiłku i bardzo dobrego warsztatu.

Technika tańca klasycznego

Zasady tańca klasycznego skodyfikował i spisał w XIX wieku Carlo Blasis. To jego nauki stały się podwaliną pod współczesną teorię tańca klasycznego. Taniec klasyczny wyrabia dyscyplinę i harmonię ruchów poprzez stałe ćwiczenia i ustaloną kombinację póz i kroków.

W technice ważna jest szczególnie czystość wykonania, osiągnięcie ładu w tańcu czy uwydatnienie piękna rysunku ciała tancerzy w ściśle określonych kanonach. Bardzo ważne jest odnajdywanie harmonii w ruchach, poddawanie się naturalnym możliwościom fizycznym ciała.