Fitness

Taniec klasyczny

Taniec klasyczny, czyli potocznie balet, to jedna z najstarszych form tańca. Choć taniec klasyczny jest dziś nieco mniej popularny niż taniec nowoczesny – warto go poznać i dowiedzieć się dlaczego warto wybrać do nauki akurat ten rodzaj tańca.

Taniec klasyczny, czyli potocznie balet, to jedna z najstarszych form tańca. Choć taniec klasyczny jest dziś nieco mniej popularny niż taniec nowoczesny – warto go poznać i dowiedzieć się dlaczego warto wybrać do nauki akurat ten rodzaj tańca.

Trochę historii tańca klasycznego

Historia tańca klasycznego sięga czasów renesansu i wywodzi się z tańców dworskich. W XIX wieku ukształtował się rodzaj baletu klasycznego (najlepszym przykładem jest tutaj “Jezioro Łabędzie”), a od wieku XX nastąpił dalszy jego rozwój – balet nowoczesny.

W klasycznej wersji baletu główny nacisk kładzie się na mistrzowskie wykonanie tańca. Współczesna odmiana baletu jest pozornie bardziej lekka i pozwala tancerzom na więcej swobody, jednak mimo wszystko wymaga ogromnego wysiłku i bardzo dobrego warsztatu.

Technika tańca klasycznego

Zasady tańca klasycznego skodyfikował i spisał w XIX wieku Carlo Blasis. To jego nauki stały się podwaliną pod współczesną teorię tańca klasycznego. Taniec klasyczny wyrabia dyscyplinę i harmonię ruchów poprzez stałe ćwiczenia i ustaloną kombinację póz i kroków.

W technice ważna jest szczególnie czystość wykonania, osiągnięcie ładu w tańcu czy uwydatnienie piękna rysunku ciała tancerzy w ściśle określonych kanonach. Bardzo ważne jest odnajdywanie harmonii w ruchach, poddawanie się naturalnym możliwościom fizycznym ciała.

Co daje taniec klasyczny

Taniec klasyczny to ciężka praca i wiele godzin ćwiczeń. Jednak trud się opłaca. Oprócz niewątpliwie pięknej choreografii i samej radości tańczenia, taniec klasyczny wpływa także korzystnie na cały organizm. Poprawia pamięć, rozwija koordynację ruchową, ćwiczy błędnik i pomaga w leczeniu wad postawy – zwłaszcza chorego kręgosłupa i płaskostopia.

Dzięki ćwiczeniom tanecznym nasza sylwetka wysmukla się i nabiera naturalnie prostej postawy, a ruchy stają się bardziej wdzięczne i kobiece. Ćwiczenia baletowe możemy rozpocząć w każdym wieku – choć aby tańczyć zawodowo, należy ćwiczyć od najmłodszych lat. Być może nie zrobimy nigdy tak szalonych póz, jak zawodowe tancerki, ale na pewno poprawi się nasza koordynacja, gibkość i wzmocnią plecy, co w przyszłości zmniejszy ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia upadków.

Od strony fitnessowej z całą pewnością dostrzeżemy, że zwiększa się nasza wytrzymałość, mięśnie i stawy są w stanie dłużej pracować i na pewno mniej bolą. Taniec to, obok pływania, jeden ze sportów, które angażują całe nasze ciało, od stóp do głów.

Nawet, jeśli my nie mamy chęci i sił, by zmierzyć się z wyzwaniami baletu, warto zapewnić dzieciom, choćby krótką, przygodę z tańcem klasycznym, gdyż jest to bardzo rozwijająca forma rozrywki.

Przygoda z tańcem klasycznym może być bardzo ekscytująca, a przy tym zdrowa dla ciała i ducha.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *