Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem trzeba odpowiednio troszczyć się o siebie. I to nie od wielkiego dzwonu, lecz każdego dnia! Systematyczność jest naszym największym sprzymierzeńcem.

Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni zadbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też na naszym rynku pojawiły się różnego rodzaju preparaty pomagające nam w codziennej walce o zdrowie. Suplementy diety, bo to o nich mowa – są pomocne w szczególności, kiedy należymy do grupy ryzyka dotkniętego możliwością utraty gęstości mineralnej w kościach.

Co prawda zjawisko to dotyczy każdego człowieka, jednak w niektórych przypadkach zaczyna postępować bardzo szybko, prowadząc do osteoporozy.

Wybór właściwego preparatu

W dużej mierze skład tego typu produktów opiera się na sporej zawartości wapnia. Jednak sam wapń nie wystarczy. W dodatku jego nadwyżki mogą doprowadzić do jego odkładania się w tkankach miękkich, czyli np. w ścianach naczyń krwionośnych – zamiast w kościach. Nie powinno do tego dochodzić, bowiem bezpośrednio zagraża to naszemu zdrowiu.

Czytajmy dokładnie etykiety oraz ulotki. Dobry suplement diety wzmacniający kości powinien zawierać witaminę D3, która bierze udział w procesie wchłaniania się wapnia do organizmu i zapobiega jego wydalaniu. Bardzo istotnym składnikiem jest również witamina K2 zapobiegająca odkładaniu się wapnia w tkankach miękkich. Takie połączenie gwarantuje, że suplementacja nie pójdzie na marne.
Oprócz tego w przyjmowanym przez nas preparacie powinien znaleźć się cynk, miedź i witamina B6, odpowiedzialne za prawidłowy rozwój kości .

Tabletki, kapsułki, żele…

Suplementy dostępne w aptekach sprzedawane są pod różną postacią. Jedne zawierają cenne składniki w formie tabletek, inne żelowych kapsułek z płynną substancją, jeszcze inne występują jako musujące krążki rozpuszczalne w wodzie. Wybór jest naprawdę szeroki.

Decydując się na zakup zapoznajmy się z opinią bliskich lub lekarza. Doradzi nam on, który preparat jest najskuteczniejszy. Przy zakupie zastanówmy się jaka forma przyjmowania będzie dla nas najkorzystniejsza.


Natalia Herzog