Relacje macochy z pasierbicą bywają skomplikowane, na szczęście można je naprawić. Zależy ci na poprawie stosunków z córką partnera? Musisz uzbroić się w cierpliwość, empatię i wyrozumiałość.

Dzieci bardzo przeżywają rozstanie rodziców, choć nie zawsze to okazują. Niektóre przybierają maskę, pod uśmiechem kryją gorycz i złość. Nie chcą obarczać swoimi problemami matki, która została porzucona przez ojca. W rezultacie latami pielęgnują w sobie negatywne emocje, warto pamiętać, iż rozgoryczenie stanowi doskonałą pożywkę dla pączkującej nienawiści. Nic dziwnego, że pierwsze spotkanie z pasierbicą bywa bolesne. Złość w końcu musi znaleźć ujście, a najlepiej wyładować ją na kimś, kogo obarczamy winą za rozpad rodziny. Jak poradzić sobie ze słowną agresją ze strony córki partnera? Czy można zyskać jej sympatię i zaufanie?

Macocha to twój wróg

Wchodząc w relację z żonatym mężczyzną, narażamy się na społeczny ostracyzm. Wprawdzie dziś kochanki mogą liczyć na większe zrozumienie niż przed laty, ale w oczach niektórych osób nic nie umniejsza ich winy. Choć psycholodzy często zwracają uwagę, że zdrada pojawia się wówczas, gdy w związku nie dzieje się najlepiej, ich słowa nie do wszystkich przemawiają. Kobiecie, która czuje się oszukana, trudno spojrzeć na problem w sposób obiektywny. Zazwyczaj górę biorą emocje, a te nie są najlepszym doradcą. Warto jednak pamiętać, iż nienawiść bywa zaraźliwa i może przejść z matki na córkę.

Zanim uznasz pasierbicę za niewdzięcznicę, która nie doceniła twojego ciasta, zastanów się, jak zachowałabyś się na jej miejscu. Czy pokochałabyś kobietę, która wprowadziła zamęt do twojego uporządkowanego życia? To normalne, że córkę partnera przepełniają negatywne emocje. Nie pozwól jednak, aby złość stała się usprawiedliwieniem agresji. Pod żadnym pozorem pasierbica nie powinna podnosić na ciebie ręki. Niedopuszczalne jest też niszczenie twojego mienia. Musisz jednak przygotować się na przykre słowa. Warto wysłuchać pasierbicy, ponieważ znając jej stanowisko, łatwiej będzie stworzyć satysfakcjonującą relację. Z pewnością nigdy nie zajmiesz pozycji jej matki, ale możesz być dla niej dobrą partnerkę do dyskusji nt. życia.

Nowa partnerka ojca to obca osoba

W córkę partnera wstępuje diabeł za każdym razem, gdy spędzacie razem popołudnie? Może powinniście dać jej więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Jeśli pasierbica nie chce cię widzieć, pozwól jej porozmawiać się z ojcem sam na sam. Czas leczy rany i pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Wiele kobiet popełnia błąd, usiłując za wszelką cenę zjednać sobie sympatię córki partnera. Warto jednak pogodzić się z myślą, że pasierbica może stronić od wspólnych kontaktów. Jeśli dziecko woli spędzić Wigilię z matką, nie nakłaniaj jej do zmiany decyzji. Pamiętaj, że dla niej wciąż jesteś obcą osobą, ba, może wciąż ma do ciebie żal. Na wspólne kolacje przyjdzie jeszcze czas. Może pewnego dnia pasierbica spojrzy na ciebie łaskawszym okiem?