Menopauza Zdrowie

Sposoby na huśtawkę nastrojów

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często skarżą się na huśtawkę nastrojów. Ta przypadłość nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak uporać się z gwałtowną zmianą stanów emocjonalnych?

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często skarżą się na huśtawkę nastrojów. Ta przypadłość nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak uporać się z gwałtowną zmianą stanów emocjonalnych?

Mianem huśtawki nastrojów określamy chwiejność emocjonalną. U osób, dotkniętych tą przypadłością, euforia przeplata się ze stanami przygnębienia i apatii. Z huśtawką nastrojów najczęściej zmagają się kobiety, aczkolwiek nie jest to regułą.

Chwiejność emocjonalna – przyczyny

Huśtawki nastrojów na ogół przyjmują niegroźny charakter. Nie należy ich jednak lekceważyć, ponieważ mogą przerodzić się w depresję. Odpowiedzialność za chwiejność emocjonalną ponoszą hormony. Huśtawki nastrojów często dotykają kobiety przed menstruacją oraz panie, które przechodzą menopauzę. Czasem zmienne stany emocjonalne są wywołane chronicznym stresem. W jaki sposób można ukoić nerwy?

Spacer źródłem endorfin

Osoby, które skarżą się na kiepskie samopoczucie, powinny wybrać się na spacer. Ruch na świeżym powietrzu przyczynia się do wydzielania endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Przemierzając alejki w parku, można oderwać się od zmartwień i problemów. Wiosenne spacery stanowią ucztę dla zmysłów. Pozwalają cieszyć się zapachem kwiatów, szumem drzew i wszechobecną zielenią.

Książka receptą na chandrę

W przypadku huśtawki nastrojów świetne rezultaty przynosi popołudniowa lektura. Zagłębiając się w losy fikcyjnych bohaterów, zapominamy o swoich zmartwieniach. Ekscytująca powieść pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Osoby, które regularnie czytają książki, mogą pochwalić się kreatywnością.

Wsparcie przyjaciółki

W uporządkowaniu emocji pomagają rozmowy z zaufaną osobą. Jeśli czujemy, że codzienność nas przytłacza, powinnyśmy zadzwonić do przyjaciółki i umówić się z nią na kawę. Bliska nam osoba spojrzy na problem na świeżo. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż znajdzie rozwiązanie, które nam nie przyszłoby nawet do głowy.

Menopauza a huśtawki nastrojów

Czasem huśtawki nastrojów stają się na tyle dokuczliwe, iż uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. U kobiet, które przechodzą menopauzę, gwałtownie spada stężenie estrogenów. Niedobór żeńskich hormonów płciowych odbija się negatywnie na samopoczuciu. Paniom, które skarżą się na chwiejność emocjonalną, z pomocą przychodzą suplementy diety na bazie fitoestrogenów.

Działanie fitoestrogenów

Mianem fitoestrogenów określamy substancje wytwarzane przez rośliny, które pod względem budowy przypominają estrogeny. Preparaty, które zawierają te substancje, pomagają uzupełniać dietę w substancje estrogenopodobne i tym samym łagodzić skutki niedoboru żeńskich hormonów płciowych. W związku z tym, iż nie wszystkie panie mogą przyjmować izoflawony sojowe, dużą popularnością cieszą się lignany lniane. Suplementem diety, który zawiera ekstrakt z lnu standaryzowany na 20% zawartość lignanów jest Ligunin. Regularne przyjmowanie preparatu pozwoli uzupełnić obniżający się poziom estrogenów i przejść menopauzę w lepszej formie zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *