Psychologia

Przytulanie jako wyraz bliskości

Naukowcy udowodnili, iż przytulanie odgrywa niezwykle ważną funkcję w życiu człowieka. Osoby, które chętnie okazują sobie bliskość i sympatię, są szczęśliwsze.

Naukowcy udowodnili, iż przytulanie odgrywa niezwykle ważną funkcję w życiu człowieka. Osoby, które chętnie okazują sobie bliskość i sympatię, są szczęśliwsze.

Drobne gesty tj. przytulanie zbliżają ludzi. Kobiety są bardziej otwarte, o czym świadczy sposób, w jaki witają i żegnają swoje przyjaciółki. Panie chętnie tulą swoje powiernice, a nawet całują je w policzek.

Potrzeba bliskości

Małe dziecko szuka kontaktu z rodzicami. Gdy matka bierze je na ręce, maluch obejmuje rączkami kobietę, która wydała go na świat. Gdy pociecha czuje ciepło rodzicielki, czuje się bezpieczna. Naukowcy zauważyli, że dzieci, które trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych, zdradzają objawy niepokoju. Często płaczą. Przestają dopiero wówczas, gdy pracownice ośrodków obejmują je ciepłym ramieniem.

Brak czułości w dzieciństwie

Potrzeba bliskości jest na tyle silna, iż determinuje nasze zachowanie. Ludzie, którzy nie zaznali czułości w dzieciństwie, przyjmują dwie skrajne postawy. Jedni nie potrafią okazywać uczuć. Boją się, że ukazując innym swoje słabe strony, narażają się na atak. Nie potrafimy przewidzieć, jak zareaguje druga strona. Strach przed odrzuceniem jest na tyle silny, iż człowiek przyjmuje postawę obronną. Staje się oschły i zasadniczy. Tacy ludzie uważają, że skorupa obojętności uchroni ich przed cierpieniem. Osoby, które strzegą swoich uczuć przed światem, często nie potrafią stworzyć szczęśliwego związku.

Braki emocjonalne – próba rekompensaty

Niektórzy przyjmują postawę zgoła odmienną. Osoby, które cierpią na braki emocjonalne, każdy wyraz zainteresowania traktują jak komplement. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, iż wchodzą w trudne związki. Toksyczne relacje nierzadko prowadzą na szpitalną izbę przyjęć. Kobiety, które w dzieciństwie nie zaznały czułości, łaskawym okiem spoglądają na alkoholików, hazardzistów czy narkomanów. Cieszą się, że mężczyźni okazują im zainteresowanie. Zachowują się lepiej niż ich rodzice. Przynoszą kwiaty, przytulają i namiętnie całują. Ich troska przysłania liczne wady.

Szerokie, męskie ramiona

Panowie, którzy mogą pochwalić się szerokimi ramionami, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich charakterystyczna budowa ciała bywa utożsamiana z poczuciem bezpieczeństwa. W kobietach wciąż drzemią atawistyczne lęki. Panie wierzą, że w sytuacji zagrożenia będą mogły schronić się w silnych, męskich ramionach. Wiele pań po powrocie z pracy szuka bliskości z partnerem. Przytulając się do ukochanego, zapominamy o problemach.

Wiele osób boi się przytulić dorosłą córkę czy wieloletnią przyjaciółkę. Nie uciekajmy przed tą czułością, ponieważ ten drobny gest sprawia, iż w naszym organizmie wzrasta stężenie oksytocyny i endorfin. Ta pierwsza odpowiada za przywiązanie. Z kolei endorfiny określa się mianem hormonów szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *