Fitness

Sporty jesienne

Jesień kojarzy się zazwyczaj z melancholią i stanami depresyjnymi. Ale my mówimy: dość tego! Deszcz czy wiatr nie będą wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy się dużo ruszać, a dzięki temu pozostaniemy w dobrym humorze nawet w najgorszą słotę.

Jesień kojarzy się zazwyczaj z melancholią i stanami depresyjnymi. Ale my mówimy: dość tego! Deszcz czy wiatr nie będą wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy się dużo ruszać, a dzięki temu pozostaniemy w dobrym humorze nawet w najgorszą słotę.

Jesień – czy to odpowiednia pora na ćwiczenia?

Jak najbardziej! Wiele osób przejmuje się, że to zła pora, bo niższa temperatura, bo mży deszczyk, bo trochę wieje i tak dalej. Wytłumaczeń jest bardzo wiele. Jesienią nie należy rezygnować z aktywności fizycznej.

Dzięki temu, że się ćwiczy czy biega w niższej temperaturze i nie zawsze sprzyjających warunkach pogodowych, to hartuje się swój organizm i przygotowuje go na zimę. Osoby, które są aktywne także jesienią, a nawet i zimą, są zdrowsze, mniej chorują, nie popadają w melancholię, nie odczuwają spadku energii, nie tyją oraz nie dopada ich depresja. Jak widać, zalet jest bardzo wiele, a i tak nie wymieniłam ich wszystkich.

Jakie sporty można uprawiać jesienią?

Jesień to pora, podczas której można uprawiać różne sporty, od aerobiku na świeżym powietrzu, przez nordic walking, po jazdę na rowerze. Poniżej podaję kilka propozycji na aktywne spędzanie czasu na dworze.

Jazda na rowerze

Wystarczy dobry rower i trochę chęci. Nie jest to drogi czy skomplikowany sport. Jazda na rowerze ma dostarczać przyjemności, dlatego też można się nią po prostu delektować. Jazda wśród drzew, spadających, kolorowych liści, w towarzystwie męża, partnera, przyjaciółki, dzieci lub samotnie zapewni nam dobry humor na dłuższy czas.

Aerobic

Aerobic kojarzy się zazwyczaj z salką ćwiczeniową, może być jednak uprawiany także i na świeżym powietrzu: w ogrodzie, w parku, w pojedynkę, z przyjaciółką czy z córką – wedle uznania. Parę skłonów, przysiadów, szybszy krok w rytm muzyki, która płynie ze słuchawek to czysta przyjemność.

Jogging

Są to systematyczne biegi, zazwyczaj po tej samej trasie. Jogging staje się w Polsce coraz popularniejszy, bowiem ludzie mają coraz większą świadomość tego, że sport to zdrowie. Wystarczy zaopatrzyć się w buty do biegania oraz sportowy strój i już można rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.

Poleca się najpierw rozgrzewkę, a potem można już truchtać, najlepiej po terenach leśnych bądź po parku. Nie poleca się biegania po ulicy asfaltowej, gdyż wtedy stawy są za bardzo obciążone.

Nordic Walking

Tzw. spacer z kijkami. Można zauważyć, że są albo zwolennicy tego sportu, albo całkowici przeciwnicy. Okazuje się jednak, że właściwe uprawianie tego sportu przynosi bardzo wiele zdrowotnych korzyści. Właściwe, czyli jakie? Mam tu na myśli przede wszystkim odpowiednie dobranie kijków oraz właściwe poruszanie rękoma podczas spaceru.

Jazda konna

Jazda konna dostarcza niesamowitych emocji. Wprawdzie pobieranie lekcji to dość znaczący wydatek, jednak chyba lepiej wydać pieniądze na coś, co sprawia nam przyjemność i jednocześnie dba o nasze zdrowie, niż na kolejną pizzę na mieście czy rozbudowany abonament telewizyjny.

A może zupełnie coś innego?

Czasami można zaszaleć i zrobić coś nowego, ekstremalnego czy dostarczającego niesamowitych emocji. Mowa chociażby o:

  • lotach balonem
  • lotach szybowcem, na paralotni
  • skokach ze spadochronem!

Jeśli ktoś chce być aktywny, na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba sugerować się modą czy upodobaniami znajomych. Owszem, próbowanie nowych rzeczy jest ciekawe, jednak należy robić to, co nam sprawia przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *