Coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze – czy to w pracy, czy po pracy relaksując się. Niestety, nasze oczy źle odczuwają te godziny przed monitorem. Jakie są skuteczne sposoby na zmęczone oczy?

Przerwa na odpoczynek

Jeśli długo pracujesz przed komputerem, bądź przeglądasz i śledzisz dokumenty, co jakiś czas oderwij się na kilka minut, aby Twoje oczy odpoczęły. Kiedy czytasz, mrugasz rzadziej niż normalnie – śluzówka nie jest wtedy odpowiednio nawilżona, co w konsekwencji prowadzi do jej podrażnienia.

Aby więc oczy odpoczęły, zrób przerwę, chwilę rytmicznie pomrugaj, a potem zakryj ręką jedno oko, a drugim rozglądaj się na boki, na dół i do góry. To samo powtórz drugim okiem. Możesz także oderwać wzrok od komputera i patrzeć w dal przez kilka minut.

Okłady

Okłady z plastrów surowego, zimnego ziemniaka czy kostek lodu, są bardzo pomocne w walce z workami pod oczami. Z kolei na zmęczone oczy świetnie się sprawdzają okłady z ciepłego mleka, naparu z rumianku, świetlika, czarnej herbaty czy ogórka. Takie okłady należy trzymać na powiekach przez około 10 minut.

Optyczne rozświetlenie

Aby optycznie rozświetlić oczy, najpierw namaluj białą kreskę tuż przy linii rzęs po wewnętrznej stronie dolnej powieki ołówkiem do oczu, następnie zatuszuj rozświetlającym korektorem sine podkówki, a na koniec rozjaśnij wewnętrzne kąciki oczu miękką, białą kredką (lub kredką-cieniem).